Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    
Почетна » Вести од категорија » СПОРТБИЗ(Страна 1099)

Адидас го „позлати“ Озил

Адидас го „позлати“ Озил

Адидас уште еднаш успеа да го надитри Најк. Германската компанија успеа Месут Озил да го оттргне од канџите на нејзиниот ривал. За да ја остварат целта, сепак мораа да го „позлатат“. „Трите линии“ му исплатија 24 милиони евра за да го…

Гвардиола нареди да се донесе „само“ Алкантара

Гвардиола нареди да се донесе „само“ Алкантара

Тренерот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола изрази желба баварскиот тим да потпише со халфот на Барселона Тиаго Алкантара. „Да, ние сакаме да го доведеме. Зборував со Румениге и Замер, но немам нови информации. Ќе видиме“, изјави Пеп на прес-конференција во…

Коентрао обвинет за давање мито

Коентрао обвинет за давање мито

Португалскиот интернационалец и играч на Реал Мадрид, Фабио Коентрао е под истрага поради обвинението дека давал мито за да добие возачка дозвола. Според медиумите во Португалија, Коентрао ги подмитил членовите на испитната комисија со 2000 евра. Поради тоа играчот на…

Подароците на Барса вредни 200 милиони евра

Подароците на Барса вредни 200 милиони евра

Трансферот на Давид Вилја од Барселона во Атлетико за малку над 5 милиони евра, и тоа платени по три сезони  минати од договор со тимот од „Ноу Камп“, натера многумина приврзаници на каталонскиот клуб да ја сметаат оваа операција за…

Ѓаволите подготвија 27 милиони за Јоветиќ

Ѓаволите подготвија 27 милиони за Јоветиќ

Англискиот шампион Манчестер Јунајтед планира да се вклучи во борбата за купување на црногорскиот репрезентативец Стеван Јоветиќ од Фиорентина. До овој момент името на 23-годишниот напаѓач беше поврзувано претежно со Јувентус, а во последниве денови и со Манчестер Сити. Според…

Ал Фајед го продава Фулам

Ал Фајед го продава Фулам

Сопственикот на Фулам, Мохамед ал Фајед преговара за продажба на клубот, известуваат медиумите во Англија. Според информациите како заинтересиран купувач се споменува сопственикот на НФЛ тимот Џексонвил Џагуарс, Шад Кан. Евентуалната зделка може да биде завршена уште пред почетокот на…

Леонардо си поднесе оставка

Леонардо си поднесе оставка

Леонардо ја напушта функцијата на спортски директор во  ПСЖ, а до крајот на август нема да е веќе на чело на клубот. Поранешниот бразилски репрезентативец издржува казна од 13 месеци, откако си дозволи да турне судија во тунелот за време…

Калјехон премина во Наполи

Калјехон премина во Наполи

Шпанскиот фудбалер и довчерашен член на мадридски Реал, Хозе Мариа Калјехон кариерата ќе ја продолжи во италијанскиот вицешампион Наполи. Калјехон со клубот од Неапол потпиша повеќегодишен договор, а цената на трансферот изнесува 10 милиони евра. Тој во претходните две години…

Лејкерс плаќаат 30 милиони за „луксуз“

Лејкерс плаќаат 30 милиони за „луксуз“

Американската „NBA“ лига соопшти дека „salary cap“ за сезоната 2013/14 изнесува 58.6 милиони долари, а најголемиот данок на луксуз за плати Лос Анџелес Лејкерс. „Езерџиите“ кои ова лето остана без Двајт Хауард ќе мора да платат дополнителни 29.5 милиони долари…

Катар ќе вложи 200 милијарди за Мундијалот

Катар ќе вложи 200 милијарди за Мундијалот

Катар планира да потроши 200 милијарди долари за подготовките за Светското првенство во фудбал во 2022-ра година. Како што пренесоа агенциите 140 милијарди долари ќе бидат наменети за изградба на транспортен систем, вклучувајќи нови аеродроми, патишта и метроа, па така…