Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    
Почетна » Вести од категорија » КУЛТУРА(Страна 3)

С. Македонија најпребарувана локација на Гугл поврзана со Оскарите

С. Македонија најпребарувана локација на Гугл поврзана со Оскарите

Северна Македонија е најпребарувана локација поврзана на наградите Оскар во моментов на Гугл, што се должи на „Медена земја“, кој е номиниран во две категории. -Северна Македонија, татковината на номинираниот за Оскар, „Медена земја“ е топ место на Земјата, според…

Познати холивудски двојки кои не размислуваат за брак, иако долго време се заедно и имаат деца

Познати холивудски двојки кои не размислуваат за брак, иако долго време се заедно и имаат деца

Додека повеќето двојки едвај чекаат да ја озаконат врската, има и такви кои не гледаат ништо лошо во тоа да живеат невенчано и, едноставно, да ја одржуваат својата долга врска, пишува „Брајт сајд“. Холивудските двојки не се исклучок, а меѓу…

Балетската претстава за деца „Петар Пан“ во сабота во НОБ

Балетската претстава за деца „Петар Пан“ во сабота во НОБ

На барање на публиката, в сабота, 8 февруари 2020, со почеток во 12 часот, во Националната опера и балет, ќе се одржи популарната балетска претстава за деца „Петар Пан“. Петар Пан е палаво момче, кое може да лета и магично…

Фотографската изложба „Прага интима“ на Влатко Деков во НЛБ Галерија

Фотографската изложба „Прага интима“ на Влатко Деков во НЛБ Галерија

Во просторот на НЛБ Галерија вечерва (5 февруари) со почеток во 20 часот ќе се отвори изложба на црно-бели фотографии на македонскиот автор Влатко Деков. Во неговиот кус опис за изложбата авторот ќе каже: „Постојат места каде времето е застанато,…

Македонскиот студент Виктор Ивановски ја освои престижната „ANNIE“ награда за анимиран филм во Лос Анџелес

Македонскиот студент Виктор Ивановски ја освои престижната „ANNIE“ награда за анимиран филм во Лос Анџелес

Виктор Ивановски, студент по анимација на „Sheridan College“, Канада е дел од екипата што работеше на анимираниот филм „The Fox and The Pigeon“ кој годинава ја освои престижната „ANNIE“ награда за најдобар студентски анимиран филм, на 47.то издание на манифестацијата…

Џенифер Лопез приреди незаборавно шоу на „Супер Боул“(фото)

Џенифер Лопез приреди незаборавно шоу на „Супер Боул“(фото)

Џенифер и Шакира настапија на музичкиот спектакл на полувремето на „Супер Боул“(Super Bowl 2020), најочекуваниот спортски настан во Америка, што се одржа на стадионот „Хард рок“ во Мајами, Флорида. Двете латино-диви, Шакира и Џенифер Лопез приредија незаборавно шоу на сцена…

Македонскиот народен театар одбележува 75 години од основањето

Македонскиот народен театар одбележува 75 години од основањето

Во средината на четириесеттите години започнуваат да се основаат првите професионални театри на македонски јазик, а прв од нив е Македонскиот народен театар. „Ова е логично продолжение на традицијата на патувачките и општинските театри и театрите на други јазици во…

Познати добитниците на наградата „Антево слово“

Познати добитниците на наградата „Антево слово“

Драгана Евтимова за нејзината песна „Белег“ ја освои прва награда на Mеѓународниот конкурс за поезија ,,Антево слово”, распишан по трет пат од Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ во соработка со Здружението за развој на култура и заштита на културно…

Балетската претстава „Есмералда“ на 31 јануари и 4 февруари во НОБ

Балетската претстава „Есмералда“ на 31 јануари и 4 февруари во НОБ

Националната опера и балет го најавува еден од бисерите на балетската уметност „Есмералда“ – Чезаре Пуњи, овој пат со две изведби на 31.1 и 4.2.2020 со почеток во 20 часот. Приказната за убавата Есмералда, инспирирана од романот „Ѕвонарот на Богородичната…

„Виолински класици“ во четврток во Филхармонија

„Виолински класици“ во четврток во Филхармонија

„Виолински класици“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток во 20 часот. Како солист ќе настапи виолинистот Александар Димчевски, а диригент е Румон Гамба од Велика Британија. На програмата се увертирата „Земја на планина…