Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    
Почетна » Вести од категорија » КУЛТУРА(Страна 285)

Концерт на Марк Ланеган во МКЦ

Концерт на Марк Ланеган во МКЦ

Во рамки на промотивната турнеја по повод новиот албум насловен „Phantom Radio“,  во среда, во МКЦ, за прв пат гостува големиот Марк Ланеган со неговиот бенд. Марк Ланеган има 50 години. Штотуку го објави својот нов албум насловен Phantom Radio.…

Изложба на Вана Урошевиќ во КИЦ Софија

Изложба на Вана Урошевиќ во КИЦ Софија

Во среда, во 18.30 часот, во КИЦ на Македонија во Софија, ќе биде отворена изложбата на познатата македонска уметница Вана Урошевиќ. “Невидливиот медиум на чудесното” е насловот на изложбата, на која Урошевиќ ќе се претстави со 50 дела, работени со…

Реконструирана и надградена библиотеката во Битола

Реконструирана и надградена библиотеката во Битола

Министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска, градоначалникот на општина Битола Владимир Талески и директорот на универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ Науме Ѓоргиевски, ги пуштија во понеделникот во употреба новите простории во надградениот дел од зградата на библиотеката. „Со инвестиција…

Birdman победи на Оскарите

Birdman победи на Оскарите

Американската Академија за филм, во ноќта помеѓу неделата и понеделникот по 87-ми пат ги додели најпрестижните награди во светот на филмската уметност – Оскарите. Најмногу Оскари, по четири, на доделувањето освоија филмовите Човек птица (Birdman) и Grand Budapest hotel. Birdman…

„50 нијанси сиво“ втора недела на врвот на box office-от

„50 нијанси сиво“ втора недела на врвот на box office-от

Филмскиот хит „50 нијанси сиво“, втора недела по ред се наоѓа на првото место на американскиот box office, откако минатиот викенд заработи 23,2 милиони долари. Филмот во кој глумат Џејми Дорнан (Кристијан Греј) и Дакота Џонсон (Анастасија Стил) минатата недела…

Во српското книжевно списание „Sent” објавена новела од Oсманли

Во српското книжевно списание „Sent” објавена новела од Oсманли

Новелата „Свадба на Дорќол“ од современиот македонски писател Томислав Османли објавена е во најновиот троброј на списанието „Sent”. Станува збор за реномирано списание за литература, уметност и култура кое веќе 15 години се повајува во Нови Пазар, а го уредува…

Почина славниот џез трубач Кларк Тери

Почина славниот џез трубач Кларк Тери

Џез трубачот Кларк Тери, познат по извонредно плодна кариера којашто траеше цели седум децении, почина на 94-годишна возраст, објави во неделата неговата сопруга. Кларк Тери, добитник на престижната музичка награда Греми и композитор кој работеше со величини како Били Холидеј,…

Златните малини за Кирк Камерон и Камерон Дијаз

Златните малини за Кирк Камерон и Камерон Дијаз

Филмот „ Saving Christmas“ со поранешната детска ѕвезда Кирк Камерон го завладеа победничкиот трон на годинешното доделување на Златните малини за најлошите филмски остварувања. Сега 44-годишниот Кирк Камерон и неговиот филм се прогласени за големите победници на 35-то доделување на…

Новото продолжение на ‘Alien’ ќе го режира Нил Бломкамп

Новото продолжение на ‘Alien’ ќе го режира Нил Бломкамп

Новото, четврто по ред, продолжение на научно фантастичниот хорор филмски хит „Осмиот патник“ (Alien) од 1979 година, ќе го режира Нил Бломкамп со кого неодамна договор склучила американската филмска компанија „20th Century Fox“, објави во четвртокот списанието Variety. Нил Бломкамп, кој ги режираше „District…

Средба со директорот на Џифони

Средба со директорот на Џифони

Средба со Клаудио Губитози, основачот и уметнички директор на „Giffoni Experience“ ќе се оддржи в петок со почеток во 10:30 во кино салата на НУ Кинотека на Република Македонија. На средбата ќе биде најавено 45-то издание на Филмскиот фестивал за млади „Giffoni Experience’’…