Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    
Почетна » Вести од категорија » КУЛТУРА(Страна 2)

Нов рекорд на Били Ајлиш: Најпродавана песна од филмовите за Џејмс Бонд (видео)

Нов рекорд на Били Ајлиш: Најпродавана песна од филмовите за Џејмс Бонд (видео)

Младата американска пејачка Били Ајлиш го сруши рекордот во Велика Британија за продажба на песна од филмот за Џејмс Бонд, која беше објавена пред една недела. Песната „No Time To Die“, која се вика исто како филмот за славниот агент…

„Поточиња“ на 21 и 22 март во МОБ

„Поточиња“ на 21 и 22 март во МОБ

Почетокот на пролетта во Скопје е резервиран за уште една детска забава. Фестивалскиот викенд на 21 и 22 март ќе помине во знакот на 17. издание на детскиот фестивал „Поточиња“. Разиграни, распеани, а на сцената единствени, „Поточиња“ се подготвени да…

Скопје и оваа година домаќин на музичкиот фестивал – АНДЕРФЕСТ

Скопје и оваа година домаќин на музичкиот фестивал – АНДЕРФЕСТ

Скопје и оваа година ќе биде домаќин на музичкиот фестивал – АНДЕРФЕСТ. Прогресивниот, музички фестивал оваа година ќе понуди дводневно комплетно уживање и ќе се одржи на 3ти и 4ти април 2020 година, во поткровјето на Public Room, во Скопје,…

Принцот Хари и Меган првпат во јавноста по напуштањето на кралското семејство(фото)

Принцот Хари и Меган првпат во јавноста по напуштањето на кралското семејство(фото)

За напуштањето на кралското семејство и започнување на независен живот на принцот Хари и Меган Маркл не престанува да се зборува, а сега конечно се фотографирани заедно откако ја напуштија Англија. Меган и Хари биле фотографирани во Канада на еден…

Фестивал Мозаик- Домашните ѕвезди на петчасовен концерт во СЦ „Борис Трајковски“

Фестивал Мозаик- Домашните ѕвезди на петчасовен концерт во СЦ „Борис Трајковски“

Под мотото „Заедно сме посилни“, домашната естрада се обединува на заедничкиот целовечерен фестивал „Мозаик 2020“. На 28-ми февруари во СЦ „Борис Трајковски“, посетителите ќе имаат можност да уживаат во петчасовен музички спектал и да слушнат дел од најголемите домашни ѕвезди.…

Музичка бајка со оркестарот на Филхармонија и американската виолинистка Естер Ју

Музичка бајка со оркестарот на Филхармонија и американската виолинистка Естер Ју

Бајка е насловен концертот кој оркестарот на Филхармонија ќе го одржи на 20 февруари, а на кој како солистка ќе настапи исклучителната американска виолинистка, Естер Ју. Диригент на оркестарот ќе биде Чарлс Оливиери Мунро од Малта, а на програмата се…

Адел изгледа непрепознатливо, ослабе 45 килограми за една година

Адел изгледа непрепознатливо, ослабе 45 килограми за една година

Пејачката Адел (31) изненади со драстичната трансформација. Странските медиуми објавија дека таа ослабела 45 килограми минатата година, а многумина се согласуваат дека изгледа речиси непрепознатливо. Таа дојде на забавата по доделувањето на Оскарите и многумина не ја препознаа. На „Инстаграм“…

Мозаик 2020- Концертна турнеја на најголемите домашни музички ѕвезди

Мозаик 2020- Концертна турнеја на најголемите домашни музички ѕвезди

За првпат кај нас, МОЗАИК 2020 – голема заедничка концертна турнеја на нашите најголеми домашни ѕвезди. Затоа што заедно сме посилни! На иста сцена ќе настапат: Владо Јаневски, Влатко Стефановски, Елита Пет, Слаткаристика, Нокаут, Џамбо Агушеви Оркестар, Дани Димитровска, Ферус…

„Медена земја“ не доби „Оскар“ за најдобар интернационален и најдобар документарен филм

„Медена земја“ не доби „Оскар“ за најдобар интернационален и најдобар документарен филм

Филмот „Паразит“ во режија на Бонг Џун-Хо од Јужна Кореја го освои „Оскарот“ за најдобар странски филм, според бројот на гласови кои ги доби од членовите на Американската академија за филмски уметности и науки. Филмот раскажува приказна за сиромашно семејство…

Рита Ора со своите разголени гради во библиотека ги полудува фановите(фото)

Рита Ора со своите разголени гради во библиотека ги полудува фановите(фото)

Пејачката Рита Ора со задоволство ги почестува своите 16 милиони следбеници на „Инстаграм“ со тоа што ги покажува своите раскошни облини, а овој пат сподели фотографија на која е закопчана до врат, но сепак успеа да покаже многу. Пејачката позираше…