Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 223)

15 работи што сигурно ќе го изнервираат вашиот шеф

15 работи што сигурно ќе го изнервираат вашиот шеф

Без оглед на тоа дали се надевате на промоција на работа, или едноставно се обидувате да изградите здрави односи, важно е да знаете како функционира вашиот шеф. Мора да знаете што цени, кого го почитува и што не може да…

Најлоши шефови за 2012 година

Најлоши шефови за 2012 година

Кои се апсолутно најлошите шефови за 2012 година? Професорот Сиднеј Финкелштеин мисли дека го знае одговорот на тоа прашање. Финкелштеин, долгогодишниот професор на „Dartmouth School of Business“ и автор на 11 книги за менаџмент, многу добро знае да го препознае…

8 квалитети кои работодавците ги бараат кај вработените

8 квалитети кои работодавците ги бараат кај вработените

Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување кое го спроведе „Ol Partners“ помеѓу 174 работодавци. Истражувањето издвои 8 квалитети кои работодавците најмногу…

Како да го победите заморот на работа

Како да го победите заморот на работа

Време е на нови клиенти, нови купувачи и нови потрошувачи. Информирани, и секогаш во потрага за подобро. Неодамна спроведеното истражување на потрошувачките навики, покажа што навистина сака купувачот:   1. Бидете лично одговорни за остварување на нашите желби Потрошувачите се уморни од…

Како вашите шефови го сфаќаат “Тоа не е моја работа”

Како вашите шефови го сфаќаат “Тоа не е моја работа”

Вашето одбивање за извршување на одредени задачи, без разлика од каква природа се тие, кај вашите шефови ќе се интерпретира како недостиг на интерес, и на тој начин самите ќе си направите проблеми. Единствената ситуација во која може да се…

Барајте покачување со стил

Барајте покачување со стил

Можеби сега е право време да побарате покачување како награда за целиот вложен труд, време, знаење, вештина и посветеност кон работата. Доколку мислите дека сте заслужиле покачување, истото треба и да и го соопштите на одговорната личност која одлучува за…

Младите во светот: понарцисоидни, поегоистични и подепресивни

Младите во светот: понарцисоидни, поегоистични и подепресивни

Новите податоци покажуваат дека младите студенти се претерано уверени во сопстената величина, без оглед на тоа дали постигнале нешто или не. Дури 30 насто се понарцисоидни од своите врсници од 1979 година. Денешните млади се сметаат за најпосебни од која…

Пат до успехот: Замислете ја целта и само напред

Пат до успехот: Замислете ја целта и само напред

Имате брилијантен бизнис план, но не знаете како да го реализирате? За да постигнете деловен успех потребни се следните работи: Замислете ја својата цел Дали можете да замислите вашата идеја да биде реализирана? Секој ден по неколку пати замислувајте ги…

Совети за барање на работа: Стартувајте

Совети за барање на работа: Стартувајте

Седејќи дома и чекајќи кризата да помине, воопшто не е опција, бидејќи тоа, никогаш нема да се случи. Токму затоа многу битно е сите ваши доблести  да ги ставите во петта брзина и конечно да стартувате. Прочитајте неколку корисни совети…

Избегнете ја јануарската депресија на работа

Избегнете ја јануарската депресија на работа

По празниците, вкусната храна и дружењето, речиси никој не сака да се врати на работа, затоа не е ни чудно што јануарската депресија влијае на многу луѓе. Еве неколку совети како да ја прескокнете и да се чувствувате подобро во…