Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 220)

Пробајте да одговорите: Што би правеле да не мора да работите за пари

Пробајте да одговорите: Што би правеле да не мора да работите за пари

Секој од нас е одговорен. Одговорни сме пред шефовите, издавачите, клиентите, потрошувачите. Некои луѓе постапуваат одговорно и кон своите желби. Звучи како научна фантастика, но не е. Мишел Бурлсон која е високообразована, со одлични препораки, добро работно место, доста добра…

Што можат претприемачите да научат од Вуди Ален?

Што можат претприемачите да научат од Вуди Ален?

Многу претприемачи имаат можност да прочитаат за она што го прави успешен бизнисменот и најдобриот начин како да се стане успешен бизнисмен. Советниците се луѓе од таа област, но понекогаш може да се научи нешто и од луѓе кои не се…

Влезете во мозокот на вашиот работодавец

Влезете во мозокот на вашиот работодавец

Кандидатите на разговор за работа кажуваат многу работи, исто како работодавецот. Кога вашиот работодавец ќе ви открие што всушност очекува од вас, тоа сигурно би биле следниве неколку работи: Сакам да бидете симпатични Секој сака да работи со луѓе кои…

Најпознати совети од Алберт Ајнштајн

Најпознати совети од Алберт Ајнштајн

За добро расположение и мотивација слушајте музика која го зголемува адреналинот. Читајте книги. Секој пат кога ќе се „блокирате“, прочитајте еден од мотивационите цитати кои ќе ви ги олеснат тешките денови на работа во 2013 година. За да се чувствувате…

Сами сте виновни: Што ви ја забавува кариерата?

Сами сте виновни: Што ви ја забавува кариерата?

Несериозноста може да го минира вашиот напредок во кариерата и сериозно да ви ја наруши самодовербата… Ако сте сами виновни за застојот во кариерата, пробајте работата да ја исправите во следниве чекори: Одредете колку време е потребно за реализација на…

Тајни на успехот: Импресионирајте го шефот

Тајни на успехот: Импресионирајте го шефот

Професионалниот живот подразбира многу залагања, особено со цел да се издвоите од другите, од интервјуто за работа до процесот на работењето. Доколку со шефот имате изградено силна врска, тоа ќе ви го олесни секојдневниот престој во канцеларијата. Прочитајте ги овие…

Добри односи со колегите: Слушајте ги!

Добри односи со колегите: Слушајте ги!

За да развиете добри односи со колегите, потребно е доста време и напор. Но, целиот ваш труд многу ќе ви се исплати, бидејќи тоа се личностите со кои поминувате осум или повеќе саати дневно. Она што можете да го направите:…

Кои се лоши клиенти и како да побегнете од нив?

Кои се лоши клиенти и како да побегнете од нив?

Лош клиент не е само клиентот кој не плаќа на време. Има такви кои прават проблеми и комплицираат и кога нема потреба од такво нешто, критикуваат нешто, а и самите незнаат што и зошто, полни се со ветувања кои остануваат…

Шест начини кои ќе ви помогнат да бидете господар на сопственото време

Шест начини кои ќе ви помогнат да  бидете господар на сопственото време

Имате чуство како да немате време за ништо, покрај тоа што сте добро организирани и давате се од себе? Можеби едноставно работите не ги правите на вистинскиот начин. Како би биле господар на сопственото време, придржувајте се на следниве совети.…

15 работи што сигурно ќе го изнервираат вашиот шеф

15 работи што сигурно ќе го изнервираат вашиот шеф

Без оглед на тоа дали се надевате на промоција на работа, или едноставно се обидувате да изградите здрави односи, важно е да знаете како функционира вашиот шеф. Мора да знаете што цени, кого го почитува и што не може да…