Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 190)

Постојат во секоја канцеларија: Четири видови на личности

Постојат во секоја канцеларија: Четири видови на личности

Секој вработен треба да знае како да се справи со различните видови на личности. Авторот на книгата „Стилови на личноста на работното место“, Кејт Вард истакнува дека во секоја канцеларија постојат одредени модели на личности кои се специфични. Тоа се:…

Како да го преживеете лошиот ден

Како да го преживеете лошиот ден

Еден ден сте одлично расположени и се оди по планот, а веќе другиот ден цел свет ви се руши. Сите имаме подеми и падови. И така секој ден, еден ден на врвот, а друг ден на дното. Еден од најдобите…

Зошто прекувремената работа е контрапродуктивна?

Зошто прекувремената работа е контрапродуктивна?

За многумина, во денешно време, прекувремената работа стана нормална појава. Ова посебно е изразено во малите претпријатија. Според резултатите од многу истражувања, ако работите повеќе од 40 часа неделно можете да станете многу непродуктивни и многу уморни. Тоа е лоша…

Каде грешиме кога бараме работа?

Каде грешиме кога бараме работа?

Листата со најчести грешки при потрагата по работа е: 1. Имајте повеќе опции „Кандидатите најчесто сметаат дека со повикот за разговор за работа тие ја добиле работата“ истакнува Јоан Спејн, директорка за управување со човечки ресурси. Ваквата пракса го зголемува…

Како да се биде добар шеф

Како да се биде добар шеф

Многу менаџери, директори, ментори или супервизори одлично ја вршат својата работа, но понекогаш прават грешки во нивниот пристап кон вработените. Со мала анализа и тоа може да се исправи. Добриот претпоставен негува една продуктивна и пријателска работна атмосфера. Во овој…

Како да препознаете лош шеф?

Како да препознаете лош шеф?

Едно американско истражување покажува дека 82 проценти од работниците кои не се задоволни од своето работно место, како главна причина го наведуваат лошиот шеф. Во време кога постојат нестабилни работни околности, многу луѓе прифаќаат да работат во лоши услови сметајќи…

Невербална комуникација на интервју за работа

Невербална комуникација на интервју за работа

Сте се запрашале ли кој дел од човечкото тело се возбудува десет пати при емоционален стрес? Одговорот е многу јасен за сите, тоа е човечкото око. Кога доживуваме емоционален стрес, нашите зеници се зголемуваат, а кога губиме интерес тие се…

Луѓето кои вршат мултитаскинг имаат проблем со концентрација

Луѓето кои вршат мултитаскинг имаат проблем со концентрација

Оние кои работат повеќе работи истовремено веруваат дека се добри во извршувањето на истите, но утврдено е дека имаат проблем со концентрацијата во одредени задачи, изјавија истражувачите од универзитетот „Utah“ во Salt Lake City. Американските професори велат дека возачи кои…

Квалитетната комуникација е основа за секоја работа

Квалитетната комуникација е основа за секоја работа

Правило број еден во квалитетната комуникација е слушањето. Би било најразумно при секој разговор, најпрво да го сослушаме соговорникот, а потоа да го започнеме разговорот. Развивањето на вештините на емпатичниот разговор, значи да одговорите на тоа што сте го слушнале…

Кој е лош кандидат на интервјуто за работа?

Кој е лош кандидат на интервјуто за работа?

Некои нови вработени уште првиот ден на работа го покажуваат своето вистинско (негативно) лице, и тогаш е веќе доцна за прашањето – Како можев толку да погрешам? Конкуренцијата е силна, степенот на образование и дополнителните вештини висок, бројот на апликации…