Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 187)

Како до работа од соништата

Како до работа од соништата

Постојат три начини за да ја добиете работата која ја сакате и која ќе биде добро платена. Важно е да воведете само три константи во вашиот пат кон бизнисот и кариерата.   Контакти, кредибилитет и компетентност: Колку повеќе контакти имате,…

Време е за вистината: Што го нервира вашиот шеф?

Време е за вистината: Што го нервира вашиот шеф?

Без оглед на тоа дали се надевате на промоција на работа, или едноставно се обидувате да изградите здрави односи, важно е да знаете како функционира вашиот шеф. Мора да знаете што цени, кого го почитува и што не може да…

Најстресни професии

Најстресни професии

Меѓу високо стресни професии спаѓаат работните места како директор на компанија која се бави со односи со јавноста, извршен директор, фоторепортер, новинар… Ако мислите дека и вие се занимавате со стресна работа, проверете дали навистина имате причина да се жалите.…

Зошто да се преквалификувате?

Зошто да се преквалификувате?

Одлуката за преквалификување обично доаѓа во оној момент кога личноста е свесна дека треба нешто да промени и дека повеќе нема смисла да чека да се појави нешто подобро. Пред одлуката за преквалификација би било добро да размислите за тоа…

Зошто не ги остваруваме своите цели?

Зошто не ги остваруваме своите цели?

Секој од нас има некаква цел или сон. Понекогаш остварувањето на истите се смета за недостижно, но дали е навистина така? Можеби имаме едноставно погрешна тактика. Поставување на цел, планирање , извршување. На овие три чекори се темели секоја цел…

Шефот не мора се да знае: Што треба да премолчите

Шефот не мора се да знае: Што треба да премолчите

Некој некогаш паметно рекол: „Некои работи е подобро да се премолчат“. Ова е многу корисен совет и во секојдневната комуникација со претпоставените. Не зборувајте за својот приватен бизнис или за паралелните проекти кои ги работите по работното време. Никогаш не…

Тетоважа на работа, да или не?

Тетоважа на работа, да или не?

Поголемиот дел од работодавците сметаат дека квалитетот на работа на вработените треба да се мери исклучиво со нивното знаење и односот кон работата, со почитување на елементарниот кодекс за однесување и облекување. Сепак, минималниот пристоен изглед е релативна категорија, во…

Се е променето: Владеат нови маркетинг правила

Се е променето: Владеат нови маркетинг правила

Доколку мислите дека маркетингот може да се врши на ист начин како пред 10 или 20 години, тогаш многу грешите. Причината е едноставна, она што функционира денес е потполно спротивно од она што важеше за успех порано. Стари правила: 1.Креирајте…

Како навистина се стигнува до покачување на платата

Како навистина се стигнува до покачување на платата

Ако мислите дека напорниот ден и посветеноста на работата ќе ве доведат до напредување и покачување, грешите. Работите денеска функционираат поинаку. Вашиот шеф никогаш нема отворено да ви каже како да стигнете до покачување на платата и напредок во работата.…

Осумчасовно работно време: Губење на време

Осумчасовно работно време: Губење на време

Малкумина се оние кои работејќи на некој проект активно ќе работат осум часови. Не, всушност ги нема! Тоа не е возможно, дури и да мислите дека сте работеле, верувајте мозокот и телото повремено се одмарале. Во текот на осумчасовното работење…