Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CEVI 1,000.00 -9.09%    GRNT 781.00 -0.78%    KMB 3,870.00 -0.35%    OHB 5,000.00 -0.01%    REPL 60,501.00 0%    RZUS 136.00 -2.16%    SBT 1,916.00 -2.96%    STB 959.55 0.24%    TEL 291.00 -0.32%    TNB 14,500.27 -0.25%    TTK 1,000.00 0.58%    UNI 2,136.00 -2.82%    
Home » Archives by category » КАРИЕРА (Page 183)

Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

Со денови го чекаме викендот, а кога ќе пристигне најчесто се случува тогаш да извршиме повеќе работни задачи отколку во работните денови. Проверете што советуваат експертите, и на кој начин треба да го поминете вашиот викенд. Лаура Вандеркам, автор на…

Четири магични прашања

Четири магични прашања

Луѓето кои систематски се занимаваат со себе и ги развиваат своите кариери, знаеме дека понекогаш, навидум и наједноставниот совет може да резултира со големи промени во животот и бизнисот и да не доведат до целта по која тежнееме. Не сме…

Нови трендови за вработување

Нови трендови за вработување

Може да се каже дека развојот на информатичката технологија денес влијае на сите сфери на животот и бизнисот. Интернетот има огромно влијание врз секторот за човечки ресурси. Најголемо влијание се приметува во менување на начинот на огласување на слободните работни…

Јасни знаци дека сте воркохолик

Јасни знаци дека сте воркохолик

Сите ние живееме во друшто кое е секогаш во движење. Константно сме приклучени на интернет и достапни сме 24 часа на ден. Порано доаѓаме на работа, остануваме подоцна. Се што сакаме е тоа, денот да трае барем некој час повеќе,…

Добрата организација е клуч за успехот

Добрата организација е клуч за успехот

Сакате да бидете успешни и корисни во текот на денот? Обидете се да примените неколку едноставни совети за подобра организација во текот на денот. Првите пет се подготвителни чекори, другите пет конкретна работа. Сите се подеднакво важни. 1. Планирајте однапред Бележете…

Од облеката зависи дали ќе ја добиете работата, облечете се соодветно!

Од облеката зависи дали ќе ја добиете работата, облечете се соодветно!

Истражувањата покажаа дека мажите може да ги уништат нивните шанси доколку се појават пред работодавачот во изгужвана кошула, со искинати панталони или со некоја смешна вратоврска. Појавувањето пред идниот работодавач во претесна блуза или длабоко деколте е најбрз начин жената…

Заборавете ги адвокатите, банкарите и брокерите, ова се работните места кои ќе бидат најдобро платени

Заборавете ги адвокатите, банкарите и брокерите, ова се работните места кои ќе бидат најдобро платени

Работните места кои денес се барани и многу добро платени во иднина нема да бидат „во мода“. Експертите предупредуваат дека погрешно е да се претпостави дека работата која денес е најдобро платена, како што се адвокатите, банкарите и брокерите, дека…

Секој е заменлив, дали сте сигурни?

Секој е заменлив, дали сте сигурни?

Една од најважните лекции која секој претприемач мора да ја совлада е дека одличните вработени се незаменливи. Технологијата и производот не се она што компанијата ја прави добра, туку луѓето. А компаниите кои своите одлични работници ги гледаат како „заменливи“…

Правите некоја од овие работи? Тогаш колегите со сигурност ве мразат!

Правите некоја од овие работи? Тогаш колегите со сигурност ве мразат!

„Тешките“ соработници можат да ви ја нарушат рамнотежата на работа. Станува збор за луѓе кои имаат цела низа на досадни и иритирачки карактеристики, поради кои тие не се омилени кај колегите. Погледнете дали вие имате некоја од тие карактеристики, а…

Изглед кој гарантира успех

Изглед кој гарантира успех

Водечката британска компанија за скенирање на ликови направи анализа во која истражува колку изгледот е важен за деловниот успех. Резултатите од студијата воопшто не се охрабрувачки за лицата кои имаат светла коса. Студијата покажала дека овие лица имаат помали шанси…