Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 989)

Јапонската инфлација на највисоко ниво во последните 23 години

Јапонската инфлација на највисоко ниво во последните 23 години

Јапонските потрошувачки цени пораснаа во април за 3,2 проценти во однос на една година претходно, достигнувајќи го највисокото ниво од 1991 година, главно благодарение на високата стапка на ДДВ, покажаа денес објавените податоци. Станува збор за т.н. основен индекс на…

Шпанија повторно забележа ниска инфлација

Шпанија повторно забележа ниска инфлација

Шпанија овој месец забележа низок раст на потрошувачките цени, во време кога еврозоната се бори против заканата од дефлација, односно падот на цените, покажаа денес официјалните податоци во Мадрид. Потрошувачките цени во мај се зголемиле за 0,2 проценти на годишно…

Пад на цените на новите станови во Грција

Пад на цените на новите станови во Грција

Цените на новите станови во Грција се намалени за 34 проценти во однос на 2009 година, односно пред кризата, така што нов стан што пред пет години се продавал по цена од 200.000 евра, сега може да се купи за…

Во Франција откриени евтини прехранбени производи со сомнителен квалитет

Во Франција откриени евтини прехранбени производи со сомнителен квалитет

Францускиот Државен завод за ревизија во својот најнов извештај посветен на безбедноста во исхраната, до кој дојде весникот „Телеграм“, изразил голема загриженост и бил „шокиран“ од некои сознанија најевтините прехранбени производи, јави дописникот на МИА од Париз. „Понудата на производите…

САД бараат седум милијарди евра отштета од „БНП Парибаc“

САД бараат седум милијарди евра отштета од „БНП Парибаc“

Француската банка „БНП Парибаc“, која е обвинета од американските судови дека го прекршила ембаргото на САД кон Иран, Судан и Куба во периодот од 2002 до 2009 година, веќе извесен период преговара за висината на казната која достигнува астрономски износи,…

Нови инвестиции од 1,5 милијарди долари на Филипините

Нови инвестиции од 1,5 милијарди долари на Филипините

Филипинскиот национален борд за развој, по неколкудневна маратонска расправа, даде зелено светло за шест инвестициски проекти за водоснабдување и сообраќај во кои ќе бидат вложени милијарда и пол долари. За спроведувањето на проектите лично се грижи филипинскиот претседател Бенињо Акино.…

Украина доби кредит од 750 милиони долари

Украина доби кредит од 750 милиони долари

Украина доби кредит од Светска банка во висина од 750 милиони долари, соопшти украинското министерство за финансии. Средствата ќе бидат искористени за спроведување на стратешки институционални реформи, со цел надминување на кризата и стабилизација на финансиската и економската ситуација во…

ЕБОР: Три милијарди евра штети од поплавите во Србија и БиХ

ЕБОР: Три милијарди евра штети од поплавите во Србија и БиХ

Минатонеделните поплави на Балканот предизвикаа директна штета од околу три милијарди евра, што може негативно да влијаат на економскиот раст, како и да придонесе за зголемување на инфлацијата, соопшти Европската банка за обнова и Според првични груби проценки на Банката,…

„Газпром“: Изградбата на „Јужен поток“ во Србија може да почне во јули

„Газпром“: Изградбата на „Јужен поток“ во Србија може да почне во јули

Директорот на одделот за меѓународни проекти на рускиот гасен гигант „Газпром“, Александар Сиромјатин денеска соопшти дека изградбата на делот од гасоводот „Јужен поток“ низ Србија може да почне во јули. На денешната прес-конференција во Белград Сиромјатин изјави дека за две…

Државите од поранешна Југославија ќе поделат 25 милиони евра „замрзнати“ во Франција

Државите од поранешна Југославија ќе поделат 25 милиони евра „замрзнати“ во Франција

Државите наследнички на поранешна Југославија со судска пресуда добија право да поделат 25 милиони евра од фондовите на некогашна Народна банка на СФРЈ, што беa замрзнати во Франција, објави денеска бањалучкиот весник „Независне новине“, повикувајќи се на извори во Министерството…