Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 961)

Турција ќе загуби над две милијарди долари поради кризата во Ирак

Турција ќе загуби над две милијарди долари поради кризата во Ирак

Хаосот во Ирак ќе ја чини Турција меѓу две и 2,5 милијарди долари трговски загуби во текот на оваа година, но на долгорочен план ефектот од овие загуби би бил нензачителен, освен ако состојбата не се влоши драматично, оценуваат турските…

Тројката меѓународни кредитори ја завршија својата последна ревизија во Кипар

Тројката меѓународни кредитори ја завршија својата последна ревизија во Кипар

Меѓународните кредитори денеска ја завршија својата петта ревизија на кипарската економија и соопштија дека земјата постигнала „добар напредок“ по минатогодишниот спасувачки план, иако пред неа се уште остануваат некои клучни предизвици. Претставниците на кредиторите (Европската комисија, Меѓународниот монетарен фонд и…

Јужна Кореја со 40 милијарди долари ги стимулира малите и средни претпријатија

Јужна Кореја со 40 милијарди долари ги стимулира малите и средни претпријатија

Владата на Јужна Кореја ќе го стимулира развојот на мали и средни претпријатија со 40 милијарди долари. Овие средства ќе бидат инвестирани во претстојните три месеци, а со нив ќе се стимулираат поголема вработеност и раздвижувањето на локалниот пазар на…

ММФ ја повика Грција да ги забрза реформите

ММФ ја повика Грција да ги забрза реформите

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја повика Грција да ги забрза реформите, договорени со него, за да се создадат претпоставки за надминување на регистрираната сиромаштија во земјата. Портпаролот на ММФ, Бил Мари, за весникот „Етнос“ изјави дека исклучително сериозен е проблемот…

Канада воведува санкции за бројни руски компании

Канада воведува санкции за бројни руски компании

Канада денеска соопшти дека ќе воведе санкции кон многубројни руски компании и банки со цел да ја казни Москва поради, како што е наведено, илегалната окупација на Крим и „провокативните воени активности“ во источна Украина. Меѓу тие компании се „Novatek…

ММФ ја намали прогнозата за глобалнииот економски раст во 2014 година

ММФ ја намали прогнозата за глобалнииот економски раст во 2014 година

Меѓународниот монетерен фонд (ММФ) ја намали својата прогноза за растот на глобалната економија и предупреди на геополитичките ризици со кои таа се соочува. Според најновата проценка на ММФ, што беше објавена денеска, глобалниот бруто домашен производ (БДП) во текот на оваа година ќе…

ОН: Во светот има повеќе од 2 милијарди сиромашни

ОН: Во светот има повеќе од 2 милијарди сиромашни

Нешто повеќе од 2.2 милијарди луѓе во светот се сиромашни или близу до границата на сиромаштија, а тој број би можел да се зголеми како резултат на глобалната финансиска криза и при природни катастрофи, предупреди ОН. Во извештајот за 2014-та,…

Цената на нафтата поскапа поради падот на резервите

Цената на нафтата поскапа поради падот на резервите

Цената на нафтата порасна, откако од САД објавија голем пад во резервите, што говори за силна побарувачка во земјата која е најголем потрошувач на сирова нафта. Барел американска „лесна“ нафта (WTI) за испорака во септември поскапе на берзата во Њујорк…

Кирхнер: Аргентина нема да банкротира

Кирхнер: Аргентина нема да банкротира

Аргентина нема да банкротира, бидејќи ги исплаќа своите обврски кон сопствениците на аргентински државни обврзници, изјави аргентинскиот претседател Кристина Кирхнер. Аргентинската Влада преговара во спор со неколку кредитори за плаќања во однос на државни обврзници во вредност од 1,5 милијарди…

ММФ годинава очекува најслаб раст на американската економија по излегувањето од рецесија

ММФ годинава очекува најслаб раст на американската економија по излегувањето од рецесија

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намали прогнозата за растот на американската економија во 2014 година, истакнувајќи го исклучително слабото прво тримесечје од годината. Бруто домашниот производ (БДП) се очекува да оствари раст од 1,7 проценти во тековната година, што ќе претставува најслаб раст…