Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 909)

Босанските млекари ќе ја блокираат границата

Босанските млекари ќе ја блокираат границата

Млекарите од Босна и Херцеговина денеска ќе блокираат пет гранични премини. На овој радикален потег се одлучија бидејќи не беа задоволни од резултатите на денешниот состанок на ресорните министри во Сараево. Млекарите порачуваат дека повеќе не им веруваат на властите…

ЕУ чекор поблизу до забрана на ГМО

ЕУ чекор поблизу до забрана на ГМО

Комитетот за заштита на животната средина на Европскиот парламент изгласа денеска предлог-закон со кој на земјите-членки им се дозволува да забранат одгледување генетски модифицирани организми (ГМО) на нивна територија. Комитетот прифати серија измени во однос на првобитниот нацрт на Европскиот…

Самитот на АПЕК во Пекинг заврши со договор за слободна трговија

Самитот на АПЕК во Пекинг заврши со договор за слободна трговија

На самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), што во Пекинг ги собра најголемите светски лидери, денеска е усвоен планот за воспоставување широка зона на слободна трговија во тој регион, соопшти на крајот од самитот неговиот домаќин, кинескиот претседател Кси Џинпинг.…

Зголемена невработеноста во Хрватска

Зголемена невработеноста во Хрватска

Во евиденцијата на хрватскиот Завод за вработување во моментов се регистрирани 308,712 невработени лица. Во однос на месец септември, бројот на невработени е зголемен за повеќе од пет проценти, а само во октомври во Заводот за вработување се регистрирани нови 43,182…

Шестте најдобри инвестиции на Ворен Бафет на сите времиња

Шестте најдобри инвестиции на Ворен Бафет на сите времиња

Една од темите која овие денови се провлекува на инвеститорските собири и ТВ емисиите е дали „кристалната топка“ на Ворен Бафет (конечно) напукнала? На средината на октомври, во вестите се појави вест дек Бафет изгубил две милијарди долари на акциите…

Просечната плата во Бугарија изнесува 415 евра

Просечната плата во Бугарија изнесува 415 евра

Просечната плата во Бугарија исплатена во третиот квартал оваа година изнесува 809 лева, односно 415 евра, што е за еден процент помалку во однос на вториот квартал, покажуваат податоците на Националниот статистички институт. Септемвриската плата во однос на истиот месец…

Хрватскиот извоз за девет месеци пораснал за 9,6 проценти

Хрватскиот извоз за девет месеци пораснал за 9,6 проценти

Извозот на Хрватска за првите девет месеци од оваа година достигна 57,6 милијарди куни (7,51 милијарди евра), што е за 9,6 проценти повеќе во однос на истиот период минатата година, додека увозот порасна за 4,5 проценти, на 98,2 милијарди куни…

Пад на цените во Грција

Пад на цените во Грција

Потрошувачките цени во Грција се намалија во октомври за 1,7 проценти, по септемврискиот пад од 0,8 проценти, покажаа официјалните податоци во Атина. Дефлацијата во октомври е најголема од декември минатата година, кога исто така изнесуваше 1,7 проценти, наведува грчкиот Завод…

Лондонскиот „Корнишон“ продаден за 700 милиони фунти

Лондонскиот „Корнишон“ продаден за 700 милиони фунти

Лондонскиот облакодер кој поради својот облик, популарно се нарекува „Корнишон“ е продаден за 700 милиони фунти на бразилскиот милијардер Јозеф Сафра. Ова 180 метри високо здание во стакло, челик и бетон, се наоѓа во лондонскиот финансиски центар Сити. Проектот го изработи еден од…

И Јапонија сака гас од Газпром

И Јапонија сака гас од Газпром

Јапонската страна изрази желба да се изгради гасовод од Русија до Токио, изјави за новинарите директорот на Газпром, Алексеј Милер. „Добивме предлог од јапонската страна. Се работи за гасовод до Хокаидо, а можеби и до Токио, за нашето учество во…