Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 3)

САД има повеќе милијардери отколку во Кина, Германија и Индија заедно

САД има повеќе милијардери отколку во Кина, Германија и Индија заедно

Во светот има повеќе милијардери од било кога – 2.754. Ова се наведува во извештајот „The Wealth-X Billionaire Census 2018“, според кој бројот на милијардери и нивното богатство се зголемија до рекордни нивоа во 2017-та година, пишува „CNBC“. На САД…

СТО: ЕУ има обезбедено милијарди долари незаконски субвенции за Airbus

СТО: ЕУ има обезбедено милијарди долари незаконски субвенции за Airbus

Светската трговска организација (СТО) донесе одлука дека Европската унија (ЕУ) има платено милијарди долари незаконски субвенции на европскиот конзорциум „Airbus“, соопшти „ВВС“. Одлуката доаѓа по жалбата на Вашингтон дека европските земји и обезбедиле на компанијата државна помош во износ од…

Грчкиот долг е на пат да ги „скара“ ММФ и Германија

Грчкиот долг е на пат да ги „скара“ ММФ и Германија

Јазот меѓу Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Германија во врска со грчкиот долг се проширува, наместо позициите да се зближуваат, коментира грчкиот весник „Катимерини“, повикувајќи се на свои извори. Изданието наведува дека имало состанок на т.н. „Вашингтонска група“, која разговараше…

Забавувањето на нагорниот економски импулс во Франција продолжува

Забавувањето на нагорниот економски импулс во Франција продолжува

Економијата на Франција ќе продолжи да расте со побавно темпо, кое беше во сила во првите три месеци и далеку под најдобриот растечки импулс од крајот на 2017-та година и во вториот квартал од оваа година, покажуваат резултатите од најновата…

Кина се радува на изјавата на Трамп

Кина се радува на изјавата на Трамп

Кина ја поздрави изјавата на претседателот на САД која, најави наводно олеснување на санкциите на телекомуникациската компанија „ZTE“. Mинистерството за надворешни работи на Кина соопшти дека, вицепремиерот Лиу Хе, ќе оди во посета на САД деновиве со цел да разговара…

ЕК е подготвена за одлука за делото за монопол на Газпром

ЕК е подготвена за одлука за делото за монопол на Газпром

За неколку дена Европската комисија (ЕК) ќе објави својата одлука за случајот на злоупотреба со пазарната положба во Централна и Источна Европа против „Газпром“, соопштува „EurActiv“, повикувајќи се на свои извори. Датумот е 24-ти мај, но во оваа фаза во…

Германската економија се претстави најслабо за 18 месеци

Германската економија се претстави најслабо за 18 месеци

Економијата на Германија се забави повеќе од очекуваното во првиот квартал од годината, како во однос на последните три месеци од минатата година, така и на годишна основа, станува јасно од прелиминарните податоци на Федерално биро за статистика на земјата.…

Најбогатите кралски семејства во Европа

Најбогатите кралски семејства во Европа

Богатството на кралицата Елизабета Втора од над 500 милиони долари се чини скромно во споредба со богатството на некои од другите кралски семејства во Европа. Кралицата на Англија е најпознатиот монарх на континентот, но не и најбогат. Оваа титула им…

Инвестициите во Кина го забавуваат темпото на раст

Инвестициите во Кина го забавуваат темпото на раст

Најновите економски податоци во Кина даваат мешана слика за втората по големина економија во светот. Продажбата на мало, со раст од 9,4%, и инвестициите во април не ги исполнија очекувањата на експертите. Инвестициите се зголемија за само 7% во првите…

Почеток на Биткоин револуцијата?!

Почеток на Биткоин револуцијата?!

Германската банка „Bitbond“ одлучи да почне со употреба на Биткоинот за интернационално позајмување на парични средства. Овој сервис им овозможува на претприемачите да позајмуваат до 50.000 евра. Според статистиката оваа банка досега има позајмено повеќе од 10 милиони долари благодарение…