Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 1200)

Берлин е најголемиот бордел во Европа

Берлин е најголемиот бордел во Европа

Документарниот филм кој беше емитуван во Германија покажа дека со легализирањето на проституцијата главниот град на земјата, Берлин станал „најголемиот бордел во Европа”. Законите за трговија со секс беа радикално либерализирани од германската влада во 2002-та година, но документарниот филм…

Шпанија: Jавниот долг достигна рекордни 88,2 % од БДП

Шпанија: Jавниот долг достигна рекордни 88,2 % од БДП

Јавниот долг на Шпанија достигна рекордно ниво во првиот квартал од оваа година, и покрај мерките за штедење на премиерот Маријан Рахој, соопшти централната банка на Шпанија. Шпанскиот јавен долг порасна на 88,2 проценти од бруто домашниот производ (БДП), што…

ЈАР враќа богатство кое било на Гадафи

ЈАР враќа богатство кое било на Гадафи

Властите на Јужноафриканската Република објавија дека ќе и вратат на Либија дел од откриеното богатство кое му припаѓало на поранешниот диктатор Моамер Гадафи. Станува збор за над една милијарда долари во златни прачки, дијаманти и други средства кои се чувале…

Кипар се надева дека туризмот ќе го извлече од криза

Кипар се надева дека туризмот ќе го извлече од криза

Откако кипарскиот банкарски сектор оваа пролет претрпе голем удар, поевтините понуди на летните аранжмани ги привлекуваат туристите, но не и потребната потрошувачка. На песочната плажа Aфродита, каде според легендите божицата на љубовта се родила од морската пена, туристите уживаат во…

На еврозоната повеќе не и треба ММФ

На еврозоната повеќе не и треба ММФ

Шефот на Европскиот стабилизационен механизам „ЕСМ“, Клаус Реглинг, изјави дека еврозоната во иднина би требало да дејствува без помошта од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Во текот на изминататите три години, Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд работеа…

ЕЦБ ја педупредува италијанската влада

ЕЦБ ја педупредува италијанската влада

Европската централна банка (ЕЦБ) ја предупреди владата на италијанскиот премиер Енрико Лета, наведувајќи дека напорите на Италија која е погодена од рецесија, се доведени во прашање. Европската комисија претходно минатиот месец препорача да се угаси процедурата за надзор на италијанскиот…

Инвеститорите се повлекуваат од пазарите во развој

Инвеститорите се повлекуваат од пазарите во развој

Инвеститорите започнаа да ги повелекуваат парите од земјите во развој бидејќи веруваат дека Одборот на американските федералните резерви би можел да ја прекине програмата за купување на обврзници. Овие очекувања влијаеа на намалувањето на подготвеноста да превземат ризици, иако пред…

Германија: Профит од новите доселеници

Германија: Профит од новите доселеници

Германија профитираше од новиот бран на доселеници, покажува извештајот на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). Вo извештајот позитивното салдо од доселениците во германскиот буџет се објаснува со фактор дека станува збор за млади, високообразовани лица, кои повеќе даваат,…

Ќе се изненадите кои инфекции можете да ги „заработите“ од парите

Ќе се изненадите кои инфекции можете да ги „заработите“ од парите

Најновото истражување кое го спроведе компанијата „MasterCard“ покажа дека Европејците сметаат дека парите се истрошени, валкани и преполни со бактерии. Од нив 57 проценти веруваат дека банкнотите и монетите се најнехигиенските нешта со кои доаѓаат во контакт. Независното истражување кое…

Еве како за една година да изгубите 25 милијарди долари

Еве како за една година да изгубите 25 милијарди долари

Еике Батиста кој до неодамна беше седмиот најбогат човек во светот, изгуби 25 милијарди долари за само една година. На почетокот на 2012 година неговото богатство беше проценето на 30 милијарди долари. Денес, само една година подоцна, Батиста е тежок…