Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 1178)

Комплетирана траншата од помошта за Кипар

Комплетирана траншата од помошта за Кипар

Еврозоната вчера на Кипар му исплати 1,3 милијарди евра, со што ја комплетираше првата транша од помошта, која на Никозија и ја одобрија партнерите од европската монетарна унија. Исплатата од Европскиот стабилизационен механизам доаѓа откако на Кипар минатиот месец му…

Протестите од Истанбул предизвикале штети од околу 40 милиони евра

Протестите од Истанбул предизвикале штети од околу 40 милиони евра

Протестите за истанбулскиот парк Гези направија штета од над 100 милиони турски лири(околу 40 милиони евра), изјави градоначалникот на Истанбул, Кадир Топбаш. Во сумата се вклучени и финансиските загуби на трговците. -Поголемиот број на луѓе мислеа дека имаме за цел…

Хрватска го возврати ударот кон оние земји кои го блокираа пристапот за хрватските работници

Хрватска го возврати ударот кон оние земји кои го блокираа пристапот за хрватските работници

Хрватската влада на денешната седница донесе одредба со која, работниците од земјите членки на Европската унија, кои го ограничија пристапот до нивните пазари на труд за хрватските работници, ќе им возврати со иста мера, така што од 1 јули ќе…

Русија поради социјалните мрежи „изгубила“ 7 милијарди евра

Русија поради социјалните мрежи „изгубила“ 7 милијарди евра

Загубите во руската економија поради социјалните мрежи се движат од 281,7 до 311,5 милијарди рубљи (6,5 до 7,2 милијарди евра) на годишно ниво, проценија аналитичарите од компанијата за ревизија и консалтинг FKB. „Нормално, ова е груба проценка“, изјави директорот на…

„Членките на ЕУ мора да ги реформираат домашните економии“

„Членките на ЕУ мора да ги реформираат домашните економии“

Претседателот на Европската централна банка Марио Драги изјави дека ЕЦБ направила се што е во нејзина моќ со цел да ја стабилизира болната економија на Европа. Според неговите зборови, сега е редот на националните влади да ги реформираат своите економии.…

Расте оптимизмот кај германските потрошувачи

Расте оптимизмот кај германските потрошувачи

Довербата на германските потрошувачи е во пораст, поради очекувањата дека нивните приходи ќе се зголемат и дека економијата ќе биде здрава и стабилна во наредните месеци, покажуваат резултатите од новото истражување. „Стабилната стапка на вработување и поволните договори за плата…

Гунтер IV е најбогатиот миленик во светот

Гунтер IV е најбогатиот миленик во светот

Најбогатите луѓе понекогаш своето богатство го оставаат на домашните миленици после смртта. Ваквиот потег со сигурност не им се допаѓа на членовите на семејството, но сепак нивната волја останува непроменета. Најбогатиот миленик во светот е германски овчар Гунтер IV, чие…

Франција: Прво намалување на трошоците од 1958 година

Франција: Прво намалување на трошоците од 1958 година

Државната потрошувачка на Франција од наредната година ќе биде намалена за прв пат од 1958 година, бидејќи Париз се обидува да ги пренасочи напорите на полето на штедење со раст на даноците. „Секоја година од 1958 година, кога е основана…

Шпанија: Кризата го намалува и населението

Шпанија: Кризата го намалува и населението

Бројот на жители во Шпанија е намален за околу 114.000, на 46,7 милиони минатата година, бидејќи многумина ја напуштија земјата поради петгодишната криза во неа. Заводот за статистика во Мадрид наведува дека минатата година Шпанија ја напуштиле 476,748 лице, додека…

Вајдман: Построга контрола во банките

Вајдман: Построга контрола во банките

Висок официјален претставник на Европската централна банка (ЕЦБ), Јенс Вајдман, повика на построга и потемелна контрола на финансиската состојба на банките. Вајдман, кој исто така е гувернер на германската централна банка, побара да биде спроведена построга контрола, пред ЕЦБ од…