Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 1095)

Десет златни правила за корисниците на платежни картички

Десет златни правила за корисниците на платежни картички

Признајте, платежните картички станаа дел од нашиот живот. Ова мало парче пластика ни овозможува полесно да купуваме, плаќаме дури и кога немаме доволно пари, или да ја делиме сумата на рати. Кога платежните картички толку ни значат, овие десет златни…

Албанија располага со резерви од 400 милиони тони нафта

Албанија располага со резерви од 400 милиони тони нафта

– Албанската Национална агенција за природни ресурси соопшти дека Албанија располага со околу 400 милиони тони резерви на нафта. Како што јави дописникот на МИА, главна нафтена зона во Албанија е Патос-Маринза со површина од 44 илјади хектари, кој претставува…

Емигрантите од Источна Европа се шанса за ЕУ

Емигрантите од Источна Европа се шанса за ЕУ

Работниците од Источна Европа, особено романските и бугарските, се добивка за економијата на другите земји во Европската унија, соопшти Европската комисија истакнувајќи дека стравувањата од масовното доаѓање е неоснована. „Работниците од Источна Европа доаѓаат како дополнителна сила на локалните работници…

Негативна инфлација во Швајцарија

Негативна инфлација во Швајцарија

Во Швајцарија минатата година е регистрирана негативна инфлација од минус 0,2 проценти, соопшти Фeдералниот завод за статистика ОФС. Малопродажните цени на швајцарската стока во 2013 година пораснале за 0,1 проценти, додека увезената стока во просек поевтинила за 1,9 проценти. Во…

Бугарија и Кина за пет години планираат двојно зголемување на трговската размена

Бугарија и Кина за пет години планираат двојно зголемување на трговската размена

Кина и Бугарија ќе работат на проширувањето на трговската размена и имаат за цел во следните пет години двојно да ја зголемат, изјави бугарскиот претседател Росен Плевнелиев во обраќање на Бугарско-кинески бизнис форум во Пекинг. Плевнелиев, кој престојува во државна…

Најголем пад на главните берзански индекси во САД во последните два месеци

Најголем пад на главните берзански индекси во САД во последните два месеци

– Главните берзански индекси во САД синоќа, на крајот на работата на Њујоршката бераза, забележаа најголем пад во последните два месеци. Индустрискиот индекс „Дау Џонсон“ се намали за 179 поени или 1,1 процент до 16.257 индексни поени. „Стандард енд Пурс…

Германската економија повторно забрзува

Германската економија повторно забрзува

Економскиот раст на Германија, најголемата европска економија, повторно ќе забрза оваа година, по благото забавување во 2013 година, соопшти германското Министерство за економија. Два дена пред објавувањето на официјалните податоци за економскиот раст за цела 2013 година, германското Министерство проценува…

Како ќе изгледа новата банкнота од 10 евра? (фото+видео)

Како ќе изгледа новата банкнота од 10 евра? (фото+видео)

Европската централна банка ја претстави новата банкнота од 10 евра на која е портретот на феникиската принцеза и божицата на Европа, која ќе биде пуштена во промет на крајот на септември. Вака ќе изгледа таа… „Новата банкнота од 10 евра…

Лондон ќе ги преземе сите долгови

Лондон ќе ги преземе сите долгови

Британската Влада денес потврди дека ќе ја преземе одговорноста за сите британски долгови доколку Шкотска во септември изгласа независност. „Во случај на независност на Шкотска од Велика Британија, британската Влада во сите околности ќе ги почитува договорените обврски во врска…

Извозот на турската воена индустрија порасна за 10 отсто

Извозот на турската воена индустрија порасна за 10 отсто

– Извозот на турската воена индустрија лани се зголемил за 10 проценти во однос на претходната година, достигнувајќи вредност од 1,4 милијарда долари, соопшти Асоцијацијата на турски извозници од одбранбената и вселенската индустрија. Иако минатата година во целина беше година…