Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 1058)

ММФ: Глобалната економија закрепнува

ММФ: Глобалната економија закрепнува

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) порача дека глобалниот економски раст се опоравува благодарение на тоа што земјите се одалечуваат од политиката на штедење. Според нивната прогноза, ситуацијата на финансиските пазари се подобрува. Фондот ја зголеми прогнозата за овогодинешниот светски економски раст…

Грција: Нова рекордна невработеност

Грција: Нова рекордна невработеност

Стапката на невработеност во Грција е зголемена во октомври минатата година, достигнувајќи нов рекорд од 27,8 проценти од работоспособното население. Како што соопшти грчкиот Национален институт за статистика Елстат, околу 1,39 милиони луѓе во октомври биле без работа, во однос…

Србија ги започна преговорите за влез во ЕУ

Србија ги започна преговорите за влез во ЕУ

Ова е историски ден и за Србија и за ЕУ – честитам, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Тој, по завршувањето на првата меѓувладина конференција на Србија и ЕУ, истакна дека почетокот на преговорите е заслужено признание за напорите и храбрите потези…

Годишната инфлација во Црна Гора изнесува 2,2 проценти

Годишната инфлација во Црна Гора изнесува 2,2 проценти

Во Црна Гора стапката на инфлација во изминатата година изнесуваше 2,2 процeнти, соопшти денес Заводот за статистика Монстат. Според податоците на Монстат, најголемо влијание на годишната стапка на инфлација имал растот на цените на алкохолните пијалоци, цигарите, горивото, мебелот и…

Во Букурешт почна регионална конференција за енергија на ветер

Во Букурешт почна регионална конференција за енергија на ветер

– Во Букурешт денска почна Регионална конференција за пазарна енергија добиена од ветер, на која 300 експерти за енергија на ветер ќе разговараат за потенцијалите за развој на ветропаркови во Источна Европа. Конференцијата „Винд пауер Романија анд истерн маркетс“ (Wind…

Верувале или не: 85 најбогати луѓе поседуваат 50% од светското богатство

Верувале или не: 85 најбогати луѓе поседуваат 50% од светското богатство

Малобројната елита на луѓе која вклучува 85 најбогати поединци поседува богатство еднакво на една половина од светската популација, покажува најновиот извештај. Извештајот на светската организација за развој „Oxfam“ по назив „Working For the Few“ е објавен пред одржувањето на Светскиот…

Путин бара намалување на каматите

Путин бара намалување на каматите

Претседателот на Русија Владимир Путин и препорача на Централната банка да ги намали каматните стапки на кредитите во рубљи за компаниите кои се занимаваат со производство. Путин за ова побара извештај на 1 септември 2014 година, се наведува на листата…

Бројот на невработени во светот надмина 200 милиони луѓе

Бројот на невработени во светот надмина 200 милиони луѓе

Меѓународната организација на труд соопшти дека бројот на невработени во светот минатата година надминал 200 милиони луѓе, бидејќи можностите за вработување не растат со исто темпо како и зголемувањето на бројноста на работната сила. Агенцијата на ОН, со седиште во…

Надворешниот долг на Русија зголемен за 15 проценти

Надворешниот долг на Русија зголемен за 15 проценти

Надворешниот долг на Русија на 1 јануари 2014 година достигна вредност од 732,046 милијарди долари, во однос на 636,435 милијарди долари од првиот ден во 2013 година. На тој начин, надворешниот долг на земјата во изминатата година е зголемен за…

Земја во која нема режиски трошоци…

Земја во која нема режиски трошоци…

Додека повеќето македонци се борат со плаќање на комуналии, станарите во оваа азиска земја немаат никакви проблеми со тоа. Поточно, во Туркменистан, таканаречениот рај на земјата, сметки за гас, електрична енергија и вода – не постојат. Во оваа земја имаат…