Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 905)

Огнен Оровчанец реизбран за претседател на Агро-бизнис комората во ССК

Огнен Оровчанец реизбран за претседател на Агро-бизнис комората во ССК

Огнен Оровчанец денеска, на редовното годишно собрание, е едногласно реизбран за претседател на Агро-бизнис комората при Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК). Оровчанец е сопственик на компанијата „Агроунија“ и претседател на Агро- бизнис комората од 2012 година. Мандатот кој…

Конференција: Да се зачуваат традиционалните млечни производи

Конференција: Да се зачуваат традиционалните млечни производи

Сточарството мора да се развива за да продолжи традицијата и да се зачува природното, е пораката од денешната конференција „Биодиверзитет на млеко“. Учесниците оценија дека состојбата со традиционалните млечни производи е алармантна. Населението од руралните средини кое најдобро знае да…

ЕК: Македонија меѓу петте нејзагрозени земји во Европа ако запре рускиот гас

ЕК: Македонија меѓу петте нејзагрозени земји во Европа ако запре рускиот гас

Република Македонија е една од петте најзагрозени земји во Европа, доколку Русија престане да го испорачува гасот на „стариот континент“ во период од шест месеци, покажува стрес-тестот што изминатиот период го правела Европската комисија за Европската енергетска стратегија за безбедност,…

За меѓуопштинските и меѓународните автобуски линии пристигнати 461 апликација

За меѓуопштинските и меѓународните автобуски линии пристигнати 461 апликација

Министерството за транспорт и врски денеска ја спроведе годишната електронска распределба за меѓуопштинските и меѓународните автобуски линии. Годинава за разлика од лани пристигнати се две апликации повеќе односно 461 апликација од кои 193 за нови линии во меѓународниот сообраќај и…

Ставрески: Заштита на стандардот на пензионeрите, социјалците и вработените со буџетот за 2015

Ставрески: Заштита на стандардот на пензионeрите, социјалците и вработените со буџетот за 2015

Заштита на стандардот на граѓаните преку предвиденото зголемување на платите на администрацијата, пензиите и социјалните надоместоци и повеќе средства за капитални проекти, се главните цели на буџетот за наредната година, а за чиј дополнет предлог денеска почна расправата во Собранието…

Нелојалната конкуренција проблем за леарниците во Македонија

Нелојалната конкуренција проблем за леарниците во Македонија

Нелојалната конкуренција кај леарниците во Мекедонија, нивните проблеми како и споделување на искуствата со регионалните капацитети, односно Бугарија и Словенија, денеска беа дебатирани на тркалезна маса на тема „Леарството во регионот на ЈИЕ-состојби и можности за развој“ во организација на…

Унгарски бизнисмени се запознаа со можностите за инвестирање во Општина Илинден

Унгарски бизнисмени се запознаа со можностите за инвестирање во Општина Илинден

Поголема група стопанственици и претставници на Националната трговска комора од Унгарија се запознаа со можностите и поволностите за инвестирање во Општина Илинден на бизнис форумот што се одржа во општинкиот Дом на културата, на кој присуствуваа и претставници на бизнис…

Огнен Оровчанец – реизбран за претседател на Агро-бизнис комората во ССК

Огнен Оровчанец – реизбран за претседател на Агро-бизнис комората во ССК

На редовното годишно собрание на Агро- бизнис комората во рамките на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), едногласно од страна на компаниите членови е избран г. Огнен Оровчанец, за претседател на Агро-бизнис комората при ССК. Оровчанец е сопственик на…

Собранието расправа за Буџетот за 2015 година

Собранието расправа за Буџетот за 2015 година

Собранието на Република Македонија ја почна расправата по дополнетиот предлог буџет за 2015 година во рамки на 18 седница. Предлогот пред пратениците го образложува вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Буџетот во наредната година, според Ставрески, и натаму ќе…

ЕВН Македонија и Штипскиот универзитет ја продлабочуваат соработката

ЕВН Македонија и Штипскиот универзитет ја продлабочуваат соработката

ЕВН Македонија и Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, ќе ја продлабочат научната, апликативната и техничката соработка меѓу двете институции. Ова е договорено на работната средба на претседателот на Управен одбор на ЕВН Македонија,Вернер Хенгст и ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“…