Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 860)

Казнети физички лица за нелегално производство и пласман на тутун

Казнети физички лица за нелегално производство и пласман на тутун

Нелегално производство на 60 хектари широколисен тутун, без склучени договори за откуп, кај 24 физички лица, констатира Државниот инспекторат за земјоделство при контролите спроведени во првата половина од месецов. Како што изјави директорот на Инспекторатот Румен Стаменов, на лицата кои…

Добивка од 60 илјади денари за струмичанка од инстант лотаријата Подарок

Добивка од 60 илјади денари за струмичанка од инстант лотаријата Подарок

Струмичанката Добрила Тасева е новата добитничка на 60 илјади денари од инстант лотаријата Подарок. Добрила својот добитен Инстант лоз Подарок го купила од продажното место Силви Комерц од Струмица, поточно купила два лоза од кои едниот бил среќниот. Цената на…

Груевски: Македонија привлече многу компании со поволната бизнис клима

Груевски: Македонија привлече многу компании со поволната бизнис клима

Реформите и мерките кои помогнаа во градењето поволна бизнис клима во Македонија денеска беа претставени на бизнис форум во Анкара, организиран во соработка со Унијата на комори и стокови берзи на Република Турција (ТАББ). Меѓу учесниците на форумот се турски…

Турска „Мач Груп“ ќе гради фабрика во Скопје

Турска „Мач Груп“ ќе гради фабрика во Скопје

Турската земјоделско-прехранбена компанија „Мач груп“ ќе инвестира три милиони евра во изградба на фабрика во Општина Илинден. Земјиштето за изградба на фабриката е веќе купено, а во иднина планираат инвестиции и во откупен центар и во земјоделството. Одлуката за инвестицијата…

Скопската чаршија да биде македонски бренд, порачуваат стопанствениците

Скопската чаршија да биде македонски бренд, порачуваат стопанствениците

Старата скопска чаршија не смее да остане локален предизвик, место кое периодично ќе го буди интересот на граѓаните и туристите. Од неа треба да направиме бренд, регионална алка за светската понуда, порачаа денеска бизнисмените – членови на Македонско-бугарската стопанска комора…

Ставрески: Исклучително голем одѕивот на граѓаните за отпис на долговите

Ставрески: Исклучително голем одѕивот на граѓаните за отпис на долговите

Одѕивот на граѓаните за мерката отпис на долговите е засега исклучително голем и заклучно со вчерашниот ден има над 29.000 барања поднесени во центрите за социјални работи ширум Република Македонија. Ова го изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески…

Аргировски: Повисоките пензии значајни за стандардот на пензионерите

Аргировски: Повисоките пензии значајни за стандардот на пензионерите

Најавеното зголемување на пензиите е значајно за стандардот на пензиониерите и е за поздравување со оглед дека во соседните држави се планира намалување, оценува претседателот на Сојузот на здруженијата на пензионери на Македонија Драги Аргировски, коментирајќи ја најавата за зголемување…

Објавен повик за обнова на автопатската делница Смоквица-Гевгелија

Објавен повик за обнова на автопатската делница Смоквица-Гевгелија

Автопатската делница Смоквица – Гевгелија во должина од 10,1 километар ќе биде обновена.  Заинтерсираните компании за планираните градежни работи можат да достават понуди до 9 декември годинава, согласно објавениот јавен повик на Европската Комисија. По спроведувањето на постапката и склучување…

Неновски: Буџетот двигател на економијата и намалување на невработеноста

Неновски: Буџетот двигател на економијата и намалување на невработеноста

Големината и структурата на буџетот за 2015 година на некој начин е резултат на остварувањата на економијата во изминатиот период од оваа година и она што се очекува да се оствари во текот на идната година поставено на реални параметри…

За отпис на долговите пријавени над 29.000 граѓани

За отпис на долговите пријавени над 29.000 граѓани

Над 29.000 граѓани се пријавиле за отпис на долговите. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески оценува дека проектот се одвива одлично. „Одлично оди проектот. Засега имаме над 29 илјади барања од граѓаните и од прилика сме некаде на средина…