Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 806)

КХВ одобри продажба на сопствени акции на „Бетон“

КХВ одобри продажба на сопствени акции на „Бетон“

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија одобри продажба на сопствени акции по пат на приватна понуда на Друштвото за градежништво “Бетон” АД Скопје. Како што соопшти Комисијата за хартии од вредност, предмет на продажба се 2.751 сопствени обични…

За развој на женското претприемништво партнерства, совети и кредити

За развој на женското претприемништво партнерства, совети и кредити

Женското претприемништво може да излезе од рамката на микро и мали бизниси и да го зголеми бројот на вработени со почести деловни средби на регионално ниво за нови партнерства и користење советодавни и консултантски услуги и кредитни програми. Тоа беше…

Карго превозот во третиот квартал поголем за 96,4 отсто

Карго превозот во третиот квартал поголем за 96,4 отсто

За 96,4 отсто е зголемено количеството на превезена стока во воздухопловниот превоз во третиот квартал годинава, споредено со истиот квартал лани, објави денеска Државниот завод за статистика. Кај железничкиот превоз има зголемување на превезената стока за 21,3 проценти, а во…

ММФ и Албанија договорија исплата на следна транша од 53 милиони евра

ММФ и Албанија договорија исплата на следна транша од 53 милиони евра

Албанија постигна договор со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за исплата на следната транша во вредност од 53 милиони евра од кредитот на земјата. Раководителот на мисијата на ММФ во Турана Дадим Илахи изјави дека мисијата ќе предложи на советот на…

Регионална конференција за женско претприемништво

Регионална конференција за женско претприемништво

Регионална конференција за женско претприемништво, добри практики и вмрежување денеска ќе биде отворена во Мулти бизнис ­центарот на Скопски саем. Конференцијата е дводневен настан во насока на промовирање добри пракси, размена на искуства и деловно поврзување на жените претприемачи од…

Јавните набавки во регионот пет милијарди евра, слабостите идентични

Јавните набавки во регионот пет милијарди евра, слабостите идентични

Македонија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора имаат исти слабости во спроведување на јавните набавки, чија вкупна вредност годишно изнесува пет милијарди евра. Слаби точки се неадекватното планирање на набавките, малата конкуренција, дискриминаторските услови за учество на тендерите, неследењето…

Раст од 7,5 проценти на индустриското производство во октомври

Раст од 7,5 проценти на индустриското производство во октомври

Индустриското производство во периодот јануари ­ октомври годинава, во однос на овој период лани, е зголемено за 5,1 отсто. Во октомври годинава, споредено со октомрви минатата година, индустриското производство е со пораст од 7,5 проценти, објави денеска Државниот завод за…

Железничко поврзување на државите од Коридорот 8

Железничко поврзување на државите од Коридорот 8

Железничкото поврзување на земјите од регионот, осовременување на постоечката инфраструктура, како и размена на искуства и мислења околу развојот на железничкиот сообраќај во иднина, со цел негова конкурентност пред останатите начини на транспорт на стоки и патници се главните теми…

ССК го поддржува моделот за породилни отсуства и боледувања

ССК го поддржува моделот за породилни отсуства и боледувања

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) денеска ја поддржа одлуката на Фондот за здравствено осигурување за избраниот модел за исплата на породилни отсуства и боледувања. Избраниот модел, според ССК, ќе биде корисен и за граѓаните и за компаниите. „На…

Стручна обука за средношколци во „Дрекслмаер“

Стручна обука за средношколци во „Дрекслмаер“

Резултатите на „Дрекслмаер“ во Македонија, постигнати досега, се фасцинантни. Компанијата гледа огромен потенцијал во своите вработени и планира да инвестира во нивно дообучување. Воедно, како што изјави денеска Барбара Гербер, раководител на Секторот за практична едукација во централата на „Дрексл…