Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 787)

Укината забраната за движење камиони на Стража и Ќафасан

Укината забраната за движење камиони на Стража и Ќафасан

Забраната за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража и патниот правец Струга­Ќафасан е укината од утрово од девет часот. Забраната за движење на тешките товарни возила на планинскиот превој Стража беше воведена вчера во 18 часот поради…

Едукативни летоци за потрошувачите

Едукативни летоци за потрошувачите

Агенцијата за храна и ветеринарство и Организацијата на потрошувачи на Македонија денеска ќе промовираат едукативни летоци наменети за потрошувачите. На промоцијата на летоците во трговскиот центар „Скопје Сити Мол“ ќе учествува директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски.…

Викенд забава „Купи куќа, добиј стан“

Викенд забава „Купи куќа, добиј стан“

Викенд забава „Купи куќа, добиј стан“ се одржува од денеска во трговскиот центар „Рамстор“, поддржана од двата проекта „Купи куќа, купи стан“ и „Фискална во рака, награди без мака“на Министерството за финансии. Манифестацијата ќе ја посети вицепремиерот и министер за…

Раст од 5,2 проценти на индустриското производство

Раст од 5,2 проценти на индустриското производство

Индустриското производство во периодот јануари-ноември годинава во однос на овој период лани бележи раст од 5,2 проценти. Во ноември годинава, споредено со ноември лани, индиустриското производство е зголемено за 5,8 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Гледано по сектори,…

Прва седница на Советот на Националната инфраструктура на просторни податоци

Прва седница на Советот на Националната инфраструктура на просторни податоци

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски денеска ја одржа првата седница на Советот на Националната инфраструктура на просторни податоци (НИПП). Советот ќе го следи развојот на Националната инфраструктура на просторни податоци, ќе ги креира политиките поврзани со просторните податоци и…

ДЗС: Состојбата на деловните субјекти понеповолна од лани и претходниот месец

ДЗС: Состојбата на деловните субјекти понеповолна од лани и претходниот месец

Економската состојба на деловните субјекти минатиот месец била понеповолна во однос на октомври 2014 и ноември 2013, оценуваат раководителите. Како што соопшти Државниот завод за статистика, оценката за обезбеденоста на производството со порачки и за обемот на производството е понеповолна…

Од средината на јануари во функција системот за отпрашување во Макстил

Од средината на јануари во функција системот за отпрашување во Макстил

Во периодот меѓу 12 и 15 јануари идната година Макстил ќе го стави во функција системот за отпрашување и ќе почне производството во погонот „Челичарница“ што беше прекинато на 31 октомври годинава поради неисполнување на еколошките стандарди за добивање А­интегрирана…

Кина пушти во употреба супер брз воз за кинескиот Далечен Запад

Кина пушти во употреба супер брз воз за кинескиот Далечен Запад

Кина ја отвори денеска првата супер брза железничка линија, која го поврзува со останатиот дел автономниот кинески Синџијанг-­Ујгурски регион, познат како кинески Далечен Запад. Линијата е со должина од 1.800 километри и го поврзува за помалку од 12 часа Ланжу,…

РСМ: Очекувани минимални промени во стапката на данок на добивка

РСМ: Очекувани минимални промени во стапката на данок на добивка

Cпоред истражувањето на РСМ, седмата најголема глобална мрежа од независни ревизорски, даночни и советодавни компании, мнозинството од даночни советници очекуваат стапките на данок на добивка да останат релативно непроменети во наредните три години. Ова е наспроти глобалната даночна реформа предводена…

Министерот Ивановски на средби со ИТ компании во Израел

Министерот Ивановски на средби со ИТ компании во Израел

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, од денеска до 30 декември ќе престојува во Израел, каде што ќе ги претстави можностите што ги нуди Република Македонија за привлекување странски инвестиции. Како што соопшти Министерството, Ивановски ќе има средби…