Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 743)

Општина Гостивар ќе им ги отпише долговите за вода и отпадоци на граѓаните

Општина Гостивар ќе им ги отпише долговите за вода и отпадоци на граѓаните

Со одлука на Советот, Општина Гостивар ќе врши еднократен отпис на долговите на граѓаните за користење на вода за пиење и превезување на отпадоци кон Јавното претпријатие „Комуналец”. Отпис ќе се врши за долговите создадени до 31 декември 2013 година,…

Охридското Езеро и „Галичица“ се загрозени од штетната урбанизација

Охридското Езеро и „Галичица“ се загрозени од штетната урбанизација

Мeсните заедници на охридското крајбрежје потпишаа Декларација за зачувување на светското природно и културно наследство на Охрид. Според нив, Охридското Езеро и националниот парк „Галичица“ кои се дел од Светското природно и културно наследство признаени од УНЕСКО се загрозени од…

Инвестициски форум за енергетска ефикасност за секторот домување

Инвестициски форум за енергетска ефикасност за секторот домување

Инвестициски форум организиран во рамки на проектот на УСАИД и Хабитат Македонија за енергетска ефикасност за секторот домување, се одржува денеска во Скопје. На форумот ќе бидат присутни повеќе од 50 учесници од приватниот и од јавниот сектор, кои ќе…

Десет години Македонско-руска стопанска комора

Десет години Македонско-руска стопанска комора

Македонско-руската стопанска комора која е мост на економско поврзување на Република Македонија и Руската Федерација, во средата одбележува 10 години активно и успешно работење, во среда. Пред десет години, визијата на група ентузијасти предводени од својот мотив за продлабочување и…

Македонските фирми донирале повеќе од 10,5 милиони евра

Македонските фирми донирале повеќе од 10,5 милиони евра

Согледувањето на состојбата укажува дека бизнис секторот во Македонија покажува сè поголем интерес за општествена одговорност и филантропија, а истражувањата покажуваат дека повеќе од половина од компаниите донираат во текот на годината. Бизнис секторот во Македонија во 2013 издвоил повеќе…

Попоски и Јанакиески на министерската конференција за Западен Балкан во Приштина Скопје

Попоски и Јанакиески на министерската конференција за Западен Балкан во Приштина Скопје

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денес, 25 март 2015 година, во Приштина ќе учествуваат на Министерската конференција на Западен Балкан “Подобра поврзаност, силна и клучна транспортна мрежа “ Македонските министри на…

Македонски и француски компании ќе развиваат меѓусебните контакти и можна соработка

Македонски и француски компании ќе развиваат меѓусебните контакти и можна соработка

Повеќе македонски компании денеска во Скопје имаа уникатна можност на „Македонско-францускиот форум од областа на вооружувањето“ да остварат контакт и да воспостават соработка со повеќе добро познати француски компании од областа на вооружувањето, како и да се запознаат со потребите…

Контроли во авто-отпади, изречени глоби во висина од 12.000 евра, одземени 82 возила

Контроли во авто-отпади, изречени глоби во висина од 12.000 евра, одземени 82 возила

Кумановската полиција заедно со Државниот пазарен инспекторат и мобилната царинска единица изврши контрола на девет авто-отпади лоцирани на подрачјето на Куманово. При контролата констатирани се неправилности во шест авто-отпади и тоа по основ на прекршоци согласно Закон за трговија и…

Светски искуства за општествена одговорност ќе бидат споделени кај нас

Светски искуства за општествена одговорност ќе бидат споделени кај нас

Согледувањето на состојбата укажува дека бизнис секторот во Македонија покажува сè поголем интерес за општествена одговорност и филантропија. Истражувањата покажуваат дека повеќе од половина од компаниите донираат во текот на годината. Бизнис секторот во Македонија во 2013 издвоил повеќе од…

Одрон на автопатот Скопје-Велес

Одрон на автопатот Скопје-Велес

Одрон на автопатот Скопје-Велес го отежнува сообраќајот, јавуваат од Автомото Сојузот на Македонија. Имено, до одронот дошло околу 11 часот на автопатот Скопје – Велес, кај местото викано Манастири во близина на селото Ветерско. Од одронот на карпа зафатени се…