Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 2)

Економски форум во Софија: Потпишан меморандум за спојување на пазарите на електрична енергија

Економски форум во Софија: Потпишан меморандум за спојување на пазарите на електрична енергија

Премиерот Зоран Заев учествуваше на Виенскиот економски форум, кој како суштествена и комплементарна активност се организира како дел од самитот за Западен Балкан на ЕУ на темата „Поврзување“. Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата, Кочо Анѓушев, и од министерот за…

Анѓушев: Преку регионална соработка на земјите од Западен Балкан побргу до ЕУ

Анѓушев: Преку регионална соработка на земјите од Западен Балкан побргу до ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, учествуваше на „Стратешкиот дијалог за Западен Балкан“, настан во организација на Светскиот економски форум и на Виенскиот економски форум, настани во рамките на самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се организира во Софија.…

Духовден неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Духовден неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 25 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија. 24 Мај, пак, односно Свети Кирил и Методиј, е неработен ден за сите граѓани.…

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ и Арс Ламина со нов проект од јавен интерес

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ  – „Браво Сине!“ и Арс Ламина со нов проект од јавен интерес

Бајки од Македонија за цела година – за секоја недела по една   „Бајки од Македонија за цела година” е новиот проект од јавен интерес  на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ  – „Браво Сине!“ и издавачката куќа Арс…

Се санираат и се пуштаат во употреба фонтаните во Kисела Вода

Се санираат и се пуштаат во употреба фонтаните во Kисела Вода

Пред претстојните топли денови во општина Кисела Вода забрзано се работи на санација на фонтаните чие одржување е во нејзина надлежност. Фирмата што беше избрана како најповолна на неодамна завршениот тендер веќе заврши со санација на неколку фонтани, а на…

Наоблачување и дожд во попладневните часови

Наоблачување и дожд во попладневните часови

Времето попладне ќе биде облачно, а во југозападните делови ќе има локални врнежи од дожд. Преку ноќта врнежите ќе се прошират на повеќе места. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од…

Во првиот квартал годинава пад на работата на македонските градежници во странство

Во првиот квартал годинава пад на работата на македонските градежници во странство

Во периодот јануари – март годинава вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 775.469.000 денари, што е за 61,1 процент помалку во споредба со истиот период од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во првиот кавратал…

НБРМ ја објави публикацијата „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“

НБРМ ја објави публикацијата „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“

Народната банка на Република Македонија ја информира јавноста дека ја објави публикацијата „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“. Овој водич е наменет за пошироката јавност, со цел на едноставен начин да ѝ ги доближи основните концепти и…

Најдобрите ученички компании на натпревар во Скопје

Најдобрите ученички компании на натпревар во Скопје

Најдобрите ученички компании денеска ќе одржат натпревар во Скопје од 10.30 до 17 часот, во „Веро центарот“ (булевар Кочо Рацин бр. 1). Станува збор за национален натпревар на 11 ученички компании од десет средни училишта од целата територија на Македонија.…

Без струја делови на Сарај, Петровец, Карпош, Кисела Вода…

Без струја делови на Сарај, Петровец, Карпош, Кисела Вода…

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денеска се планирани следните исклучувања во електросистемот: • во периодот од 8.30 часот до 10.30 часот дел од корисниците од село Кондово. (општина Сарај) • во периодот од 9 часот до 14 часот дел…