Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Трета традиционална средба на македонските дипломци од Универзитетот Шефилд(фото)

Време: 13:33

Датум: ноември 24, 2015

Категорија: КОМПАНИИ

aae

Истакнати професори, експерти, доктори на науки, претставници од корпоративниот сектор во земјава, сите дипломци од Универзитетот Шефилд а и оние што своето знаење го стекнале на Академијата за Менаџери, се собраа на третата традиционална Alumni средба во Скопје. На средбата беше присутен и дел од образовниот кадар на Меѓународниот Факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ од Солун, како и директорот на СИТИ Колеџ, г-дин Јанис Верверидис.

aaa

Годишната средба на алумни е само продолжување на она што го иницираме како практика и активен ангажман уште во текот на образовниот процес, односно инволивирање на сите расположливи ресурси во подобрување на заедницата и помаѓање за економски просперитет. Со комуникацијата, воспоставувањето на деловни врски, размена на информации и поврзување, ги надминуваме границите на обична средба. Нашите дипломци и постидипломци се комплетно посветени на оваа мисија и на секој можен начин се ангажираат на реализирање на разни цели. Тоа значи дека вредностите кои ги пренесуваме, самомотивирање и проактивност, се трајно прифатени и се реализираат токму преку овие годишни собири“, изјави директорот на СИТИ Колеџ, г-дин Јанис Верверидис.

aap

Средбата на алумни се одржа само еден ден по Церемонијата на дипломирање што ја следеше истата академска процедура како на Универзитетот Шефилд во Обединетото Кралство. Строгото следење на традицијата, протоколите и поставената авторитетна хиерархија се основите врз кои е изградено престижното реноме на овој Универзитет. Беспрекорниот квалитет на едукативниот систем и резултатите кои студентите ги постигнуваат по стекнатото образование, единствените и иновативни едукативни методи, специфична имплементација на теоријата во пракса како и развивање на исклучителни академски и индивидуални вредности гоиздвојуваМеѓународниот Факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ од Солун. УниверзитетотШефилд е еден од ретките чии дипломирани студенти уживаат можности за вработување во сите земји низ Европа и целиот свет!

aab

Академија за Менаџери како административна единица на СИТИ Колеџот во Скопје, веќе три години локално имплементира образовни програми на постдипломско ниво.

aac

На  Меѓународниот Факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ, досега се образувале повеќе од 900 дипломци од Македонија на додипломските, постдипломските како и постдипломските програми на извршно ниво. Моментално има околу 120 активни студенти на сите програми.

aad

aae

aah

aat

aag

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Главниот суд на ЕУ денеска донесе одлука дека е неважечки заштитниот знак на германската компанија за производство на спортска опрема Adidas со три линии бидејќи нема…

 • Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Германскиот инженерски гигант Siemens објави во вторникот дека ќе гo продаде бизнисот со моторите за електрични авиони на британскиот Rolls-Royce. Како дел од договорот во британската компанија ќе преминат…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝсе насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International Airlines…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Наградувањето на лојалноста преминува во традиција Веќе традиционално, и оваа година, компанијата Бимилк ги наградува своите најлојални вработени, кои имаат остварено непрекината работа во млекарата…

 • Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Патувањата се оние кои нѐ прават порелаксирани, кога споделуваме искуства, истражуваме и едноставно уживаме. Но, има толку голем избор, толку голема понуда на хотели, апартмани,…

 • Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Израелската  компанија Cellebrite им открила на корисниците на Apple уредите дека нашла начин да навлезат во било кој iPhone или iPad со било која верзија…

 • Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Грижа на совест по јадењето, кога гладта ќе ја надвладее самоконтролата е чувство со кое многумина секојдневно се соочуваме. Колку пати сте се казнувале и…

 • Huawei лаптопи вратени во Microsoft онлајн продавница

  Huawei лаптопи вратени во Microsoft онлајн продавница

  Microsoft минатиот месец од неговата онлајн продавница ја отстрани линијата на лаптопи на Huawei, каде што било проследено поради наредбите од американската администрација. Иако софтверскиот…

 • Партнерство на УНИЦЕФ И Фондацијата Телеком за Македонија

  Партнерство на УНИЦЕФ И Фондацијата Телеком за Македонија

  Дигитални иновации за еднакви можности на децата и младите со попреченост Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ објавија партнерство за проширување на можностите за вклучување…