Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Супер диета: Намалете 5 килограми за 10 дена

Време: 09:26

Датум: август 1, 2017

Категорија: ДИЕТИ

Ако ви е неопходно експресно да изгубите неколку килограми, а сакате здраво да се храните ова е вистинската диета. Килограмите нема да ги вратите, ветуваат оние кои ја создале и таа нема да има лоши ефекти на психо-физичкото здравје.

Диетата трае 10 дена и ни ден повеќе. Она што е најдобро е што сами правите план на оброците и го прилагодувате на вашите желби и потреби.

Исто така, важно е додека сте на оваа диета да вежбате, затоа што без физичка активност нема да има резултат.

Јадете различно овошје, затоа што секое овошје содржи разни состојки кои на вашиот организам му се потребни за нормално да функционира. Истото важи и за зеленчукот, варен или динстан, некои видови на зеленчукот се добри антиоксиданси, други се добри поради влакната кои им помагаат на органите за варење, а некои поради витамините и минералите.

Некој зеленчук ќе ви помогне во битката со килограмите, некој ќе ви помогне да не се изгуби бојата на кожата и тенот, односно ќе ви го врати изгубениот сјај.

39189_36_630x0

Нека  доминира  морковот, зелената салата, доматот, јадете што пошарено. На вашето диетално мени може да се најде и супа од зеленчук. Што се однесува до овошјето, јадете го во големи количини, а за оваа диета најдобро овошје е папајата, јаболките, јагодите, грејпфутот и малините.

Овие  овошја не само што ќе ви помогнат во согорувањето на  килограмите, туку од нив ќе ги добиете и неопходните витамини. Исто така, наместо овошје и зеленчук, може да јадете и јогурт со природни мусли.

64263_shutterstock-128010659_630x0

За време на диетата ќе мора да заборавите на лебот, месото, сирењето, тестенините и благото. Тоа што зеленчукот и овошјето ќе ви помогнат да изгубите неколку килограми не значи дека смеете да јадете на секој час во неограничени количини.

Во еден ден мора да имате четири главни оброка – појадок, ручек, ужина и вечера. За секој оброк изедете по две шољи (2 dl) свеж зеленчук и една шоља овошје. Наместо супа можете да јадете мешана салата од  зеленчук. Зачинете ја со лимон, никако со преливи.

 64264_shutterstock-120117001_630x0

Пример на мени за еден ден:

Појадок: една шоља исецкано овошје, една шоља сок од домати и една чаша јогурт

Ручек: една шоља супа од зеленчук или чинија зелена салата, шоља исецкано овошје

Ужина: шоља исецкано овошје

Вечера: салата од зеленчук – краставица, морков, зелка, брокула, домат, зелена салата, шоља супа од зеленчук и шоља исецкано овошје

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова овошје ќе ви помогне во вашата цел да го симнете вишокот килограми (видео)

  Ова овошје ќе ви помогне во вашата цел да го симнете вишокот килограми (видео)

  Кога сте на диета по правило шеќерот е забранет. А тоа значи дека треба да намалите и со овошјето. Сепак, постои едно овошје кое може…

 • Омилениот оброк на Ријана изобилува со протеини, погледнете кој е тој

  Омилениот оброк на Ријана изобилува со протеини, погледнете кој е тој

  Ѕвездата на Барбадос, Ријана за магазин „Esquire“ откри кој е нејзиниот омилен оброк кој изобилува со протени, станува збор за салата во која главната состојка…

 • Доколку ви кажеме дека кафе со брокула е вистинскиот избор за вас, би го конзумирале?

  Доколку ви кажеме дека кафе со брокула е вистинскиот избор за вас, би го конзумирале?

  Најновиот хит кој денешните нутриционисти го препорачуваат е мешавина од кафе и брокула. За предностите на оваа мешавина пишува и нутриционистот од Њујорк, Синтија Сас.…

 • Со само еден рецепт вратете си ја енергијата назад

  Со само еден рецепт вратете си ја енергијата назад

  Доколку променливото време влијае на вашата енергија потребен ви е само еден овошен микс.   Потребно е: 1.шолја млеко по избор половина шолја замрзнато шумско…

 • Еден рецепт и го променил животот, блогерка ја откри својата тајна

  Еден рецепт и го променил животот, блогерка ја откри својата тајна

  По чоколадните снегулки, крофните, кроасаните и месото, најголем предизвик е сето ова да го замените со нешто здраво и лесно, односно со оброк кој ќе…

 • Потребни ви се само 2 минути и 3 намирници

  Потребни ви се само 2 минути и 3 намирници

  Време е да им кажете „крај“ на оние оброци кои ја зголемуваат вашата тежина и да се свртите кон оние намирници кои ќе ви помогнат…

 • Погледнете што се крие позади добрата фигура на Кејт Мидлтoн!

  Погледнете што се крие позади добрата фигура на Кејт Мидлтoн!

  За да ја одржи својата тенка фигура, Кејт наводно јаде многу сува храна. Како и многу овошје и зеленчук, односно јаде храна што не е…

 • Заменете го доручекот со оваа мешавина и ќе се воодушевите од резултатите

  Заменете го доручекот со оваа мешавина и ќе се воодушевите од резултатите

  Да се има рамен стомак понекогаш се чини како невозможна мисија. Но дури и да не вежбате постојано, постои начин да го остварите сонот, и…

 • Пронајден е зачин кој „магично“ ги топи калориите (видео)

  Пронајден е зачин кој „магично“ ги топи калориите (видео)

  Научниците пронајдоа зачин наречен кумин, кој ги топи мастите, а може да се користи во форма на прашок или семе. Истражувачите утврдија дека оние жени…

 • Салото се топи, а на стомакот остануваат само стомачните (видеo)

  Салото се топи, а на стомакот остануваат само стомачните (видеo)

  Питер Карвел од блогот „Sixpackfactory“ тврди дека ако ги комбинирате вистинските намирници ќе постигнете резултати. А, овој рецепт е совршен за таа намена. Потребни ви…