Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

Време: 11:18

Датум: април 25, 2014

Категорија: ДИЕТИ

dietadjour3u

Едноставната експрес диета спаѓа во групата на „брзи диети”. Направена е така што диеталците нема да почувствуваат глад а „наградата“ e два килограми помалку за само три дена. Причина за ваквото брзо губење на тежината е комбинацијата на намирници кои брзо даваат чувство на ситост, дури и во услови на намалено внесување на намирници.

Експрес диетата е одлична на кратки патеки, после подолг период на обилна исхрана и кога сакаме да прекинеме со лошите навики во исхраната кои обично не „обземаат“ за време на различните празници.

Оваа диета значително ја ограничува количината на храна која се внесува, и како последица на ова доаѓа до благ дефицит на витамини и минерали што би требало да се надокнади со адекватни суплементи.

Напомена : Оваа диета се држи само три дена (72 часа)- секое држење преку овој период е контрапродуктивно. Циклусот на оваа диета може да се повтори после 4 дена умерена, стандардна исхрана.

 

Експрес диета 2 кг за 3 дена – план на оброци по денови

 

Ден 1

Појадок:

едно парче интегрален леб

– една шоља полномасно млеко

Ручек:

– 300 гр компир пире

– шоља чај (зелен, од билки или црн)

Вечера:

– 250 гр салата направена од варен компир, варени јајца,со маслиново масло или сончогледово масло

– шоља чај (зелен,од билки или црн)

 

Ден 2

Појадок:

– една шоља полномасно млеко

Ручек:

– 200 компир пире

– 100 гр салата од зеленчук (најдобро е сезонски мешан зеленчук)

– шоља чај (зелен, од билки или црн)

Вечера:

– еден свеж домат

– шоља чај ( зелен,од билки или црн).

 

Ден 3

Појадок:

– едно парче интегрален леб

– една шоља црно кафе (без шеќер)

Ручек:

– 300 гр компир пире

– шоља чај ( зелен, од билки или црн)

Вечера:

– 250 гр салата од варен компир и варени јајца со маслиново или сончогледово масло

– шоља чај ( зелен, од билки или црн)

 

Заклучок:

Многу прикладна диета за оние кои се нетрпеливи и кои што сакаат брзи резултати а единствена мотивација им е да се ослободат од неколку килограми вишок кои ги добиле за време на празниците. Одлична е и за премин на друг, умерен начин на исхрана – едноставно кога треба да се пресечат новосоздадените (лоши) навики.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Постојат повеќе диети каде главната намирница е лубеницата. Сепак, оваа верзија е најпопуларна и дава одлични резултати во намалувањето на килограмите и чистењето на организмот. После…

 • ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој…

 • ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…