18 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЕУ и Кина пропуштија можност за голем договор

ЕУ и Кина пропуштија можност за голем договор

Од сите прашања што може да се постават за првата посета на Европа по пандемијата на кинескиот претседател Си Џинпинг, главното е: дали односите меѓу Кина и ЕУ се подобри после неа? Одговорот е не, со која било разумна дефиниција за тоа што би претставувало подобрување.

Но, има смисла и да се запраша какво подобрување можело да донесе, за да се разбере каква можност е пропуштена, пишува европскиот економски коментатор Мартин Сандбу на „Financial Times“.

Да се ​​разбере главната цел на Си е лесно. Неговите посети на Србија и Унгарија, а потоа и на Франција ја илустрираат желбата да се сее раздор меѓу европејците за да се спречи каков било консензус во корист на построг став кон Кина. Јасни се и причините Белград и Будимпешта да го прифатат Си. Кинеското внимание кон овие престолнини е уште една дипломатска основа за Пекинг поради притисокот на ЕУ против нејзините топли врски со Москва. Унгарија, особено, има корист од кинеските инвестиции во производството на батерии и други зелени технологии на европскиот пазар.

Но, што сакаше да постигне францускиот претседател Емануел Макрон? Состаноците на Си во Франција вклучија повици да се заштитат производителите на автомобили од кинескиот „прекумерен капацитет“ на електрични возила – очигледно истрагата против субвенционирање на ЕУ започната на барање на Франција не се смета за доволна. Париз досега успеа да ги спречи царините за коњак со кои Пекинг се закани дека ќе возврати. Но, немаше забележителна промена во однос на поделеното прашање за блиските односи на Кина со Русија и покрај нејзината војна против Украина.

Ова не е голем проблем. Дотолку повеќе што Франција премногу упорно инсистираше на „рамнотежа“ во трговските односи, што беше нешто како утеха за неодамнешното патување на германскиот канцелар Олаф Шолц во Пекинг, каде што сакаше да преговара за слични трговски придобивки за корпоративна Германија.

Сепак, Франција цели кон повеќе од Германија. Пред само неколку недели, Макрон повика на Европа на моќ која ќе го обликува светот околу себе – веројатно надвор од митот за коњакот. Големите стратешки потези се оние кои го поставуваат светот на поинаков пат. Пропуштената можност од посетата на Си беше недостатокот на голема зделка за да се постигне ова.

Што суштински сакаат Стариот континент и Кина еден од друг? Европа со право ја смета руската инвазија на Украина за егзистенцијална закана за нејзината безбедност и нејзиниот либерално-демократски начин на живот. Кина ја зазеде другата страна. Европејците, исто така, стравуваат дека Кина го саботира потпирањето на Европа на сопствените зелени технологии со тоа што ја преплавува со евтини производи.

Пекинг сака мултиполарен светски поредок, кој бара спречување на Европа да се усогласи премногу тесно со американската агенда за технолошко ограничување на Кина и „пријателство“ на синџирите на снабдување. Ова е придружено со агенда за домашен раст заснован на извоз на големи количини зелена технологија – што бара да се отворат пазарите на богатите земји.

Конечно, и двете страни сакаат да спречат односите меѓу ЕУ и Кина да станат такви дефинирани од САД.

Во оваа комбинација има почетоци на многу. Тоа ќе бара од двете страни да се движат подалеку од нивните вкоренети позиции за да имаат поголеми придобивки на друго место. Клучот е во кристализирањето на природата на изборот: за Кина – меѓу Русија и Европа; за ЕУ ​​- меѓу поддршката на Кина за војната на Русија и нејзината улога во снабдувањето на Европа. Ако Макрон е сериозен, тој би се обидел да ја натера Кина да се дистанцира од Русија во замена за безбедно комерцијално присуство во Европа.

Тешко дека Си јавно би го отфрлил Владимир Путин. Но, дали Пекинг може реално да ја прекине материјалната поддршка и да ги заобиколи западните санкции и тивко да престане да се противи на конфискацијата на рускиот државен имот? Европа нема сама да го потпише смртниот налог за својот зелен индустриски сектор, ниту пак ќе ги игнорира хибридните закани за нејзината безбедност. Но, дали може да ја преуреди својата зелена транзиција за да направи простор и за производите од ЕУ и за кинеските производи, отстапувајќи им место на трговските планови на Пекинг?

Франција е идеално позиционирана да продолжи со таков геополитички пресврт. Париз во моментов е најсилниот поборник за блокирање на кинескиот увоз. Но, тој е исто така во најдобра позиција да понуди отстапки за понатамошен прием во Кина. Како европска сила која се заканува да се ослободи од државните обврзници на ЕУ доколку Унијата ги заплени руските државни средства, таа ќе добие најмногу ако Пекинг ја намали својата солидарност со Москва.

Европа не може да дозволи нејзината зелена индустрија да биде збришана. Но, му треба целата зелена технологија што може да ја добие. На пример, додавањето дури и на најзастрашувачките количини на увоз на кинески електрични возила на сопствениот капацитет на ЕУ е многу помалку од она што е потребно за околу 10 милиони годишни регистрации на нови автомобили во Европа потребни за да се направат безопасни емисии до 2030-та година.

Франција покажа како иницијативите за јавни набавки можат да обезбедат проток на нарачки за локалните производители. Париз ги поврза субвенциите, вклучително и шемата за лизинг што им овозможува на патниците со ниски приходи да изнајмат електричен автомобил за 100 евра месечно, со емисиите на јаглерод од производството и транспортот на возилото. Ефектот беше да се исклучат повеќето неевропски електрични возила.

Многумина ќе го отфрлат големиот договор меѓу Кина и ЕУ како нереален. Но, не беше реално да се очекува Ричард Никсон да ги нормализира односите со Кина на Мао Це Тунг, кога на крајот не го стори тоа; ниту Михаил Горбачов го уништи комунизмот во Европа. Ова е значењето на геополитичката стратегија: да се сменат реалностите на светот за да не бидеме парализирани од нив, заклучува Сандбу.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП