29 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАОтпорноста на Европа за гас е геополитичка катастрофа за Русија

Отпорноста на Европа за гас е геополитичка катастрофа за Русија

Претпоставката дека Европа не може да се откаже од рускиот природен гас направи многу за да ја попречи способноста на ЕУ и САД да ја поддржат Украина откако Москва го анектираше Крим во 2014-та година. Првите месеци по руската инвазија во февруари 2022-ра година не направија многу за да ја побијат тоа претпоставка.

Иако претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вети дека ЕУ постепено ќе го укине рускиот увоз до 2027-ма година, немаше санкции за извозот на руски гас до декември 2023-та година. Охрабрен, Владимир Путин му нареди на државниот монопол „Газпром“ да го намали снабдувањето од јуни 2022-ра година, принудувајќи ја ЕУ да воведе итен план за намалување на потрошувачката на гас за 15 проценти до март 2023-та година.

Една година подоцна, ЕУ ја заврши зимската сезона со рекорден волумен на складиран гас, напиша за „Financial Times“ Хелен Томпсон, професорка по политичка економија во Кембриџ. Во меѓувреме, цените се вратија на нивото од претходното покачување во втората половина на 2021-ва година.

Европа несомнено има корист од добрата среќа на две благи зими, за разлика од Јапонија, каде што неколку електрани беа затворени за да се избегне недостиг на гас на други места. Поголемиот дел од континентот го отфрли рускиот гас од цевки и ја намали побарувачката за една петтина без ништо како општествениот и политичкиот пресврт од кој стравуваат европските метрополи.

Зависноста од гас не се покажа како оружјето што Путин го замисли во средината на 2010-тите кога се обиде да ја контролира централна и јужна Европа со пренасочување на транзитот од гасоводот „Северен тек 2“ под Балтичкото Море до „Турскиот тек“ под Црното Море. За Русија, одржливоста на Европа е геополитичка катастрофа бидејќи, за разлика од нафтата, „Газпром“ не може да ги замени своите европски клиенти со азиски. Полињата во Западен Сибир не можат да снабдуваат течен природен гас (LNG) за извоз, а само Кина има гасовод во регионот.

За Европа, успехот ја одразува и силата и слабоста. И способноста на европските компании да плаќаат за гарантирани нови договори и самото купување од САД и Катар. Додека побарувачката на пазарите во развој во Азија паѓа поради зголемувањето на цените, европските компании можат да платат колку што треба. Овде споредбата со Кина е поучна. Во втората половина на 2021-ва година, порастот на кинескиот увоз драматично ги зголеми цените на ЛНГ за европските земји. Но, кога Европа побара многу повеќе ЛНГ во 2022-ра година, кинеската побарувачка падна. И иако закрепна минатата година, Кина сепак купи помалку отколку во 2021-ва година.

Спротивно на тоа, намалувањето на потрошувачката на гас предизвика индустриски шок во Европа. Германија, дом на најинтензивните индустрии во ЕУ со гас, забележа пад од 24 отсто на индустриската потрошувачка на суровина помеѓу 2021-ва и 2023-та година. Производството за целиот индустриски сектор на ЕУ сега е намалено во последните два квартали од минатата година. Производството на помалку гасни стоки во ЕУ има и геополитички импликации: значителен обем на азотни ѓубрива кои влегуваат во Европа доаѓаат од Русија.

Сегашната европска безбедност на гас со помала потрошувачка се потпира на американската победа над Русија во конкуренцијата за европскиот пазар на гас. Започна со бумот на шкрилци, кога ЕУ беше доволно богата за да биде главното седиште на трката меѓу двете светски енергетски суперсили. На Русија сега и остануваат Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка, а извозот во сите, освен Унгарија, е на крајот загрозен, од декември оваа година, со транзит низ Украина.

Но, големото префрлање на Европа на ЛНГ во свет каде што азиските земји се желни да користат повеќе гас, сигурно ќе отвори нов фронт во оваа речиси децениска конкуренција. САД задржуваат огромни предности. Во 2023-та година, тие беа најголемиот светски извозник на ЛНГ, со 80 отсто од дополнителната понуда на пазарот минатата година од нивните пристаништа. Сепак, рускиот увоз на ЛНГ во ЕУ се зголеми за 38 отсто помеѓу 2021-ва и 2023-та година, заменувајќи околу 10 отсто од изгубените сибирски резерви со арктички гас.

Европа сè уште е изложена на руските амбиции. Администрацијата на Бајден ги паузираше лиценците за нови проекти за извоз на ЛНГ. Тоа можеби нема да трае долго: ограничувањето е под правен предизвик во Луизијана од 16 држави и беше блокирано во Претставничкиот дом во април поради гласањето за воена помош за Украина.

Конфликтите околу американскиот ЛНГ го одразуваат фактот дека способноста на американските енергетски компании да извезуваат секогаш е предмет на спорната домашна политика. Иако проширувањето на пазарите на нафта и гас е недвосмислена државна политика за Путин, тоа не е така во Вашингтон. Во неизвесноста што следеше, ЕУ доби само привремен одмор од, наместо лек за, геополитичките ранливости обликувани од нејзината зависност од увезениот гас, заклучува Томпсон.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП