24 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗЕве ја новата „BMW 5-Series“

Еве ја новата „BMW 5-Series“

На интернет е објавена првата фотографија од новата генерација на „BMW 5-Series“. Како и во случајот со предводникот на марката BMW 7-Series, двете верзии на новата „петка“, со традиционални мотори и електричен погон (i5), ќе бидат објавени во исто време.

Новата генерација на серијата „5“ ја добива значката „G60“ и не го добива истиот необичен стил на предниот дел како минатата „седумката“, електричниот кросовер „iX“ и надградениот кросовер „X7“. Дизајнот на „петката“ изгледа познато, иако во ново толкување, што го прави автомобилот да изгледа поизразен. Во споредба со сегашниот седан, должината не е променета – 4,97 наспроти 4,94 метри.

Луксузниот автомобил од новата генерација ќе добие многу интересни технологии. Меѓу нив, на пример, е можноста возачите да можат да ја менуваат лентата со само еден поглед. Генерално, можностите на помошниците на возачот се значително проширени.

Сите технички детали и фотографии ќе бидат објавени следната недела, официјалната премиера на моделот е закажана за 24-ти мај.

Производството на новата, осма генерација на „BMW 5-Series“ ќе започне во летото 2023-та година во фабриката на „BMW Group“ во Динголфинг (Баварија). Продажбата ќе започне во октомври 2023-та година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП