недела, 5 февруари 2023
ПочетнаЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕУспех на археолозите во Египет: Откриена нова кралска гробница во Луксор

Успех на археолозите во Египет: Откриена нова кралска гробница во Луксор

Нова гробница, најверојатно на сопругата на кралот од 18-тата династија, која им припаѓала на фараоните Ехнатон и Тутанкамон пред 3.500 години, е пронајдена во Луксор, објавија египетските власти.

Таа кралска гробница ја открија египетски и британски научници на западниот брег на Нил, каде што се наоѓа познатата Долина на кралевите, а ископувањата продолжуваат, изјави археологот Мостафа Вазири, генерален секретар на Врховниот совет за египетски антиквитети.

Но, првите елементи откриени во гробницата се чини дека укажуваат на тоа дека таа датира од 18-та династија, која се смета за врв и најнапреден период на древниот Египет, рече Вазири.

Пирс Литерленд од Универзитетот во Кембриџ, кој е водач на тимот британски научници во таа мисија, смета дека новопронајдената гробница е изградена за сопругата или принцезата на кралот.

Внатрешноста на оваа гробница е во лоша состојба бидејќи многу делови и натписи се уништени од поплавите кои ги наполнија подземните простории со наноси од песок и варовник, вели египетскиот археолог Мохсен Камел.

Во последните месеци, Египет претстави неколку големи откритија, особено во некрополата Сакара јужно од Каиро.

Оваа земја со 104 милиони жители е во тешка економска криза и смета на нови археолошки откритија кои ќе помогнат во обновувањето на туризмот, важна туристичка активност која претрпе тежок удар поради пандемијата на Ковид-19.

Тој сектор, кој вработува два милиони луѓе и произведува повеќе од 10 отсто од БДП, навистина не закрепна од Арапската пролет во 2011 година.

Каиро со месеци ветуваше отворање на „Големиот египетски музеј“ во Гиза, но датумот на инаугурацијата се уште не е објавен.

Многумина предвидуваа дека тоа ќе се случи во 2022 година, на 200-годишнината од откривањето на каменот од Розета, благодарение на што Жан-Франсоа Шамполион го дешифрираше пишувањето на древниот Египет и стогодишнината од откривањето на гробницата на момчето фараон Тутанкамон.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП