среда, 29 март 2023
ПочетнаСПОРТБИЗ„Тепачка“ на тренингот на Белгијците

„Тепачка“ на тренингот на Белгијците

Сите се прашуваат зошто Белгијците играат под сите очекувања и не изгледаат како целина на овој Мундијал, а одговорот доаѓа од најновиот тренинг на „црвените ѓаволи“.

На него се случила физичка пресметка меѓу Кевин де Брујне, Еден Азар и Јан Фертонген. Не биле разменети „тупаници“, но имало туркање и некои остри зборови, пренесува белгиски „РТЛ“.

Ромелу Лукаку беше човекот кој ја разделил „завојуваната“ група, но тензиите остануваат.

Белгиските медиуми пишуваат за лоши односи во репрезентативниот табор. Селекторот Роберто Мартинез неодамна призна дека ситуацијата во соблекувалната не е најдобра, па токму тука се наоѓа клучот за проблемот кој е видлив на теренот.

Тибо Куртоа и Кевин де Брујне не разговараат со години, а причината е што поранешната девојка на ѕвездата на Сити реши да го изневери со голманот на Реал. Мичи Батшуаји и Ромелу Лукаку не се во добри односи, исто како и Еден Азар и Леандро Тросар. Тоа е премногу за секој тим.

Белгијците освоија три бода на Светското првенство во Катар тесно победувајќи ја Канада со голот на Мичи Батшуаји. Во второто коло беа поразени од Мароко.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП