четврток, 8 декември 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Mercedes“ ја претстави редизајнираната „А Class“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Mercedes“ ја претстави редизајнираната „А Class“ (ФОТО/ВИДЕО)

На половина пат од својот животен циклус, „Mercedes“ ја освежи целата гама од „А Class“, вклучувајќи ја и седан верзијата.

Козметичките промени не се значајни и вклучуваат малку ревидирани фарови со опционални „LED“ светла заедно со редизајнирана решетка на ладилникот со текстура составена од минијатурни ѕвезди со три краци.

Назад, германската премиум марка инсталираше нов дифузор и стандардни „LED“ стоп светла. Додадени се и четири нови опции за дизајн на тркалата, а димензиите на алуминиумските тркала се искачуваат до максимум 19 инчи.

Во патничката кабина, ажурираниот волан стандардно е обвиткан во „Nappa“ кожа, додека централната конзола доби некои мали ревизии.

Најновиот мултимедијален систем „MBUX“ и понатаму стандардно користи два дигитални екрани. Помалиот, од 7 инчи, е поставен пред возачот и служи како инструмент табла, додека десниот, чувствителна на допир, има дијагонала од 10,25 инчи.

Во исто време, како опција е достапна конфигурација со два дисплеи од 10,25 инчи.

Што се однесува до моторот, бензинците добија „благ“ хибриден третман и стандардно се споени со седумстепен или осумстепен автоматски менувач со двојна спојка.

Електричната технологија од 48 волти обезбедува дополнителни 13 коњски сили (10 kW) моќ.

Во „plug-in“ хибридната верзија, електричниот мотор сега испорачува дополнителни 7 ks (5 kW), така што вкупната електрична моќност сега е 109 ks (80 kW).

Сопствениците можат да ја полнат батеријата со наизменична струја на полнач со моќност до 11 kW или со еднонасочна струја до 22 kW. Во случајот на второто, потребни се 25 минути за полнење на батеријата од 10 до 80 проценти капацитет.

„Mercedes“ ги претстави и верзиите „AMG A35“ во хечбек и седан формати, додека „A45 S“ останува резервиран само за моделот со 5 врати.

Послабиот од двата модели со перформанси добива стилски што визуелно го доближуваат до врвната палета. Дополнително, „AMG A35“ добива „лесен“ хибриден систем и се префрла на осумстепен „DCT“, наместо претходно користениот седумстепен автоматик.

Моќноста останува непроменета, 306 ks (225 kW), со вртежен момент од 400 Nm.

„Mercedes-AMG A45 S“ добива „Street Style“ издание со асортиман на визуелни подобрувања. Ограниченото издание е обоено во „Mountain Grey Magno“ и има аеро комплет, како и нови 19-инчни мат црни тркала со црвени клешти на сопирачките.

Ќе забележите и ретро налепници на каросеријата, заедно со светло портокалови акценти внатре, заедно со алуминиумска облога.

„Mercedes A 45 S“ сè уште има 422 ks (310 kW) и 500 Nm, но повеќе не е најмоќниот мотор со четири цилиндри инсталиран во сериски автомобил.

Поставен надолжно во новиот „AMG C63“, истиот „M139“ генерира неверојатни 476 ks (350 kW) и 545 Nm. Помалата верзија на четирицилиндричниот и понатаму му овозможува на „AMG A45 S“ да достигне 100 km/h за 3,9 секунди и максимална брзина од 270 km/h.

Ќе биде интересно да се види дали се планира да се стави помоќен мотор во компактниот автомобил, но не треба да се надеваме премногу на тоа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП