19 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОНаполи го понижи Ливерпул на стартот од ЛШ, Баерн го освои Милано

Наполи го понижи Ливерпул на стартот од ЛШ, Баерн го освои Милано

Ливерпул продолжува со лоши игри оваа сезона и во Лигата на шампионите. Тимот на Јирген Клоп загуби убедливо (4:1) на гости кај Елиф Елмас и друштвото во првиот меч од елитното европско натпреварување. Виктор Осимен дури и не реализира пенал, но „наполитанците“ ја наполнија мрежата на Алисон Бекер.

Зиелински отвори со гол од пенал во петтата минута, а потоа му асистираше на Ангуиса за водство од 2:0. До крајот на првиот дел погоди и Џовани Симеоне. Во вториот дел, Зиелински уште еднаш се запиша во листата на стрелците, а Луис Дијаз го постигна единствениот гол за Ливерпул.

Елиф Елмас доби шанса во 74.минута на местото на двојниот стрелец Зиелински.

Баерн Минхен беше надмоќен против Интер во Милано и славеше со 0:2. Најдобар поединец кај италијанскиот тим беше голманот Андре Онана, а двоен стрелец за Баерн беше Лирој Сане. При вториот гол, имаше голема помош и од Данило Д’Амбросио.

Барселона на „Камп Ноу“ го декласира Плзен со 5:1. Хет – трик постигна Роберт Левандовски, серијата голови ја отвори Франк Кеси, а ја затвори Феран Торес. Голот за Плзен беше дело на Јан Сикора.

Тотенхем го победи Олимпик Марсеј во Лондон со 2:0. Мбемба доби црвен картон на почетокот на вториот дел, а тоа го искористи Ришарлисон и со два гола во 76. и во 81.минута донесе триумф.

Клуб Бриж го доби дуелот со Баер Леверкузен со 1:0, со голот на Абакар Сила.

Марио Хермосо му донесе водство на Атлетико Мадрид против Порто во 93. минута, Матеус Урибе израмни од пенал во 97.минута, а Атлетико Мадрид сепак победи со 2:1. Антоан Гризман погоди во 101.минута од дуелот.