среда, 30 ноември 2022
ПочетнаСПОРТБИЗПретседателот на ФИФА се закани дека ќе му го одземе Светското првенство...

Претседателот на ФИФА се закани дека ќе му го одземе Светското првенство на Катар

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, му се закани на Катар дека ќе остане без Светското првенство доколку не покаже гостопримство кон сите навивачи. Тој пред се мислеше на ЛГБТ популацијата чии членови се плашат за својата безбедност на Светското првенство, со оглед дека хомосексуалноста во Катар е забранета со закон.

„Ако Катар не сака да покаже гостопримство кон сите, нема да биде организатор на Светското првенство. Светското првенство е настан кој ги зближува сите луѓе“, изјави првиот човек на ФИФА.

„На последните неколку големи натпреварувања беа навредувани повеќе од 50 проценти од играчите, тоа е голема бројка. Сега е многу полошо. Социјалните мрежи денес се користат за расни навреди и за дискриминација. Ќе продолжиме да се бориме против такви луѓе и да го блокираме секој што навредува играчи на социјалните мрежи“, дополни претседателот на ФИФА.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП