среда, 28 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТПотврден првиот случај на коронавирус во Северна Кореја, цела држава оди во...

Потврден првиот случај на коронавирус во Северна Кореја, цела држава оди во тотален карантин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун повика на воведување затворања на национално ниво откако беше идентификуван првиот случај на Ковид-19 во земјата од почетокот на пандемијата, објавија денеска официјалните медиуми.

Ким „ги повика сите градови и сите окрузи во земјата внимателно да ги затворат своите територии и да организираат работа и производство бидејќи ја изолираа секоја работна единица, секоја производна единица и секоја станбена единица една од друга“ за да го блокираат ширењето на „злонамерниот вирус“ , наведе официјалната новинска агенција КЦНА.

По две години борба со пандемијата, примероците земени во Пјонгјанг од пациент кој имал треска покажуваат дека тој бил заразен со варијантата омикрон BA.1, според КЦНА.

Професор на Универзитетот Јевха, Северна Кореја, оцени дека ситуацијата со јавното здравје мора да биде сериозна кога Пјонгјанг јавно ја призна појавата на случајот со коронавирусот омикрон.

Специјализиран сајт за вести во Северна Кореја, наведува, повикувајќи се на извори во Пјонгјанг, дека квартовите во главниот град на Северна Кореја се затворени веќе два дена и пишува за паничното купување.

Според експертите, слабиот здравствен систем во земјата со економски потешкотии се соочува со голема епидемија, особено што Северна Кореја не вакцинираше ниту еден од 25-те милиони жители, а ги отфрли понудите за вакцини од Светската здравствена организација, Кина и Русија.

Северна Кореја долго време се пофали со својата способност да го држи вирусот подалеку и не пријавила ниту еден потврден случај на ковид-19 до СЗО.

Според СЗО, во 2020 година, Северна Кореја извршила 13.259 тестови за ковид, од кои сите биле негативни. За време на воената парада во 2020 година, Ким Џонг Ун им се заблагодари на граѓаните и војниците за нивната „лојалност“ и што останаа во добро здравје против глобалната пандемија.

Дури и тогаш, државните медиуми пишуваа за мерки за спречување на епидемии, а цивилите еднаш беа видени како носат маски на официјалните фотографии.

Меѓутоа, за време на големата воена парада во Пјонгјанг кон крајот на април, емитувана од државните електронски медиуми, ниту еден од илјадниците луѓе не беше виден со маска.

Северна Кореја е опкружена со земји кои се бореле и се уште се борат да ги искоренат поголемите жаришта на вирусот омикрон.

Аналитичарите веруваат дека здравствената криза во Северна Кореја може да ги наруши тестовите за наоружување што ги спроведува земјата. Пјонгјанг веќе изврши најмалку 12 тестови на оружје оваа година, вклучително и тестирање на интерконтинентална балистичка ракета со долг дострел, за прв пат од 2017 година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП