четврток, 18 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Audi SUV“ кој чини и забрзува како „Lamborghini“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Audi SUV“ кој чини и забрзува како „Lamborghini“ (ФОТО/ВИДЕО)

Германските тјунери се секогаш подготвени да го нарушат редот и да усовршат одредени модели за да можат да го достигнат врвот. Кога станува збор за „Audi“, од „ABT“ се подготвени да направат чуда. Специјалистот „Kempten“ го направи токму тоа, врз основа на веќе бруталниот „Audi Q8“ во верзијата „RS“.

Фабричкиот „Audi RS Q8“, вреден околу 133.000 евра, има 4.0-литарски V8 twin-turbo со околу 600 ks и 800 Nm под хаубата. Има и такви кои сакаат повеќе, а во тој случај „АВТ“ нуди многу.

Поточно, по надградбата, автомобилот има 800 ks и неверојатни 1000 Nm. Затоа, не е чудно што веќе забрзаното забрзување до 100, од ​​фабричките 3,8 секунди, беше скратено на само 3,2 секунди.

Ако задржите полн гас на рамен дел, ќе можете да достигнете максимални 315 km/h во ова „Audi“.

Сосема е јасно дека модификациите се обемни и одат многу подалеку од промените на контролната единица на моторот, но и на самиот мотор. Така тој доби нов турбински интеркулер, а автомобилот може да се пофали со тркала од 23 инчи, детали од јаглеродни влакна, како и нов издувен систем.

Ваквите работи не се евтини, а кај „АВТ“ цената на фабричкиот модел е речиси двојно зголемена. Имено, цената на тјунинг е 129.900 евра, па кога ќе ја додадеме основната, доаѓаме до вкупна сума од дури 262.900 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП