петок, 27 мај 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТОгромен глечер ослободи „милиони тони“ слатка вода во океанот

Огромен глечер ослободи „милиони тони“ слатка вода во океанот

Џиновскиот глечер кој се одвои од Антарктикот во 2017 година ослободи околу 61 милион олимписки базени слатка вода во океанот, покренувајќи прашања за неговото влијание врз морскиот екосистем, според студијата објавена во четвртокот.

Огромната санта мраз беше двојно поголема од Луксембург кога се откачи од ледената плоча Ларсен, која се загрева побрзо од кој било друг дел од најјужниот континент на Земјата.

Со површина од 5.719 квадратни километри, тој беше најголемиот глечер на Земјата кој се формирал и шести по големина забележан досега, според Британското Антарктичко истражување.

Две години, џин од трилиони тони, познат како А-68, плуташе во студените води на Веделското Море пред да отпатува на север и да му се закани на британскиот остров Јужна Џорџија, на околу 4.000 километри од неговата почетна точка.

Глечерот, наречен А-68а по отцепување на парчето, опасно се приближи до островот кон крајот на 2020 година, предизвикувајќи стравувања дека ќе се заглави на морското дно, блокирајќи ги океанските струи и попречувајќи го минувањето на илјадници пингвини и фоки.

Но, една нова студија покажа дека глечерот, иако накратко го допре морското дно, брзо се стопи во потоплите региони околу Јужна Џорџија и изгуби значителна количина од својата маса додека стигна до поплитки води.

Научниците кои го следеле неговото патување преку сателит пресметале дека А-68 испуштил вкупно 152 милијарди тони свежа вода богата со хранливи материи во морето помеѓу крајот на 2020 година и неговото топење во 2021 година.

Тоа одговара на 20 пати поголема количина на вода од она во езерото Лох Нес, Шкотска, или 61 милион базени со олимписка големина, се вели во соопштението за печатот на БАН, додавајќи дека тоа е „пореметување кое може да има големо влијание врз морскиот екосистем на островот“.

„Тоа е огромно количество растворена вода“, рече Ен Бракман-Фолгман, научник од Центарот за поларно набљудување и моделирање (CPOM), која ја предводеше студијата објавена во списанието Remote Sensing of Environment.

„Следното нешто што сакаме да го утврдиме е дали има позитивно или негативно влијание врз екосистемот“ околу Јужна Џорџија, рече таа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП