26 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАОбложувалниците тријат раце – На ЕП уплатени 62 милијарди евра, за ЛШ...

Обложувалниците тријат раце – На ЕП уплатени 62 милијарди евра, за ЛШ 26 милијарди евра

Лигата на шампионите е најпрестижното клупско натпреварување во светот. „Спортрадар“, објави дека минатата сезона на натпреварите во Лигата на шампионите, биле уплатени 26 милијарди евра. „Спортрадар“, неодамна стана генерален партнер на УЕФА за спортско обложување.

Според анализата, вкупниот промет во овој сектор, во 2021 година, изнесува неверојатни 520 милијарди евра. Од оваа сума, 78 милијарди, или 15 отсто, припаѓаат само на најсилните европски лиги, и натпреварувањата на УЕФА (Лигата на шампионите или Лига Европа).

Дополнителни 12 отсто од вкупниот промет отпаѓаат на натпреварите кои се играа на Европското првенство. Во текот на ЕУРО 2020 биле уплатени 62 милијарди евра, или 1,2 милијарди евра по натпревар.

Просечна уплата за натпревар во Лигата на шампионите изнесува 210 милиони евра, односно 76 милиони евра се уплатуваат во просек за натпревар во Лига Европа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП