19 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЛШ: Халанд и стана „кошмар“ на Севилја

ЛШ: Халанд и стана „кошмар“ на Севилја

Борусија Дортмунд е првиот четврт-финалист од Лигата на шампионите, откако во реваншот примија гол во 96. минута за 2:2 реми со Севилја, предводени од невозможниот Норвежанец Ерлинг Халанд, додека Јувентус со двата гола на Федерико Киеза успеа да ја елиминира предноста од 1:2 на Порто, и сега во продолженијата ќе брка пласман меѓу осумте најдобри во Европа.

На „Сигнал Идуна Парк“, 20-годишниот Халанд уште еднаш покажа зошто сите големи европски клубови го посакуваат во нивните редови, откако по двата гола кои ги даде на Севилја на гости за 3:2 победа, стрелаше двапати и дома за сигурен пласман во четврт-финалето.

Халанд прво во 35. минута доби одлична топка од Марко Ројс за да ги донесе „милионерите“ во водство, за потоа во второто полувреме откако му беше поништен гол поради офсајд, во 54. минута од пенал да зголеми на 2:0. Севилја својот гол исто така го постигна од пенал во 69. минута преку Јусеф Ел Несири, пред во 96. минута Ел Несири да постигне уште еден гол, кој не беше доволен за пресврт.