25 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОВардар не издржа две полувремиња во Порто

Вардар не издржа две полувремиња во Порто

Вардар е поразен во првиот меч во ЕХФ Лигата на шампиони по подолга пауза, откако Порто повторно се покажа како сериозен противник стигнувајќи до 27:24 (13:13) победа.

Вардар имаше одличен старт на мечот и направи предност од 5:1 по шест минути игра, но набргу, Порто ја врати иницијативата, израмни на 5:5. Сепак, Вардар беше подобриот тим до крајот на полувремето со постојано водство од гол-два разлика, за на полувреме да се отиде со 13:13.

Вторите 30 минути пак, беа одлучувачки за исходот на мечот, откако Порто направи серија од 4:0 за потоа Вардар до крајот на мечот само да успее да се доближи на гол разлика. Тимур Дибиров беше најрасположен за игра со 9 постигнати голови, додека Ловро Јотиќ додаде пет гола, а кај португалскиот клуб, најефикасен беше Диого Бранкињос со седум гола.

Со поразот, Вардар останува на последното место во групата А со само три поени, додека Порто се искачува на четвртото место со осум поени, но има дури три натпревари повеќе од „црвено-црните“.

Во дербито на групата Б пак, Барселона ја продолжи победничката низа на 9 меча во Лигата на шампионите, триумфирајќи со 37:34 на гостувањето кај Веспрем. Европскиот шампион Кил, пак, се врати со фантастична 34:23 победа над украинскиот Мотор Запорожје.