Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Роналдињо ќе прослави 40-ти роденден во затвор

Време: 10:07

Датум: март 21, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Поранешната бразилска фудбалска sвезда Роналдињо денеска ќе го има својот најнеобичен роденден. Тој ќе прослави 40-години зад решетките во Парагвај, откако беше уапсен за влез во земјата со лажен пасош.

Роналдињо, кој настапуваше за клубови како Пари Сен Жермен, Барселона и Милан, ја освои Златната топка во 2005 година и титулата на СП 2002 година, важи за еден од најдобрите бразилски фудбалери во историјата, покрај Пеле, Роналдо и Нејмар. Сепак, на крајот од својата кариера, тој се впушти во лесен живот и стана модерна верзија на Џорџ Бест, што на крајот доведе до тоа да се најде зад решетки.

Роналдињо може да биде осуден на шест месеци затвор за употреба на лажен парагвајски пасош при пристигнувањето во главниот град Асунсион на 4 март. Неговата верзија дека не знаел дека пасошот е лажен, бидејќи сметал дека е сувенир е, благо речено, наивно. Токму на неговата наивност е изградена неговата одбрана.

– Тој е глуп. Не разбрал во што влегува. Можел да користи и бразилски пасош“, вели неговиот адвокат Адолфо Марин.

Судот во неколку наврати ги отфрли барањата за промена на притворот во куќен притвор под изговор дека Роналдињо би можел да избега. Неговиот притвор, сепак, се покажа како дел од истрагата за перење пари од големи размери. Роналдињо секогаш оставал неговиот брат Роберто, кој исто така беше приведен и веројатно организирал сè, да ја води деловната страна од неговата кариера.

Шпанскиот весник „Ас“ потсетува дека пред години, тој договорил групи јапонски туристи да патуваат покрај куќата на Роналдињо за надомест, а тој мавтал од балконот.

– Ме растажува што се случува со мојот пријател. Тој не заслужи неговиот углед да биде уништен на овој ужасен начин, изјави поранешниот соиграч на Роналдињо во Барселона и бразилската репрезентација – Ривалдо.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Експертите и бизнисот чекаат итни мерки од Владата, за да не ни се случи 1992-та

  Експертите и бизнисот чекаат итни мерки од Владата, за да не ни се случи 1992-та

  Експертите и бизнисот во земјава очекуваат економска криза каква што сме немале во цела независност. Ги критикуваат спорите и благи мерки на Владата и очекуваат…

 • Макпетрол АД целосно ги отстапи капацитетите на хотелот „МАКПЕТРОЛ“ во Маврово за државен карантин

  Макпетрол АД целосно ги отстапи капацитетите на хотелот „МАКПЕТРОЛ“ во Маврово за државен карантин

  НАЈГОЛЕМАТА НАФТЕНА КОМПАНИЈА ВО ДРЖАВАТА ПРОДОЛЖУВА СО СВОИТЕ АКТИВНОСТИ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ. МАКПЕТРОЛ АД ГО СТАВА НА РАСПОЛАГАЊЕ СВОЈОТ ХОТЕЛ ВО МАВРОВО ЗА ДРЖАВЕН…

 • Ангеловска: Да се зачуваат работните места за да се рестартира економијата

  Ангеловска: Да се зачуваат работните места за да се рестартира економијата

  Да го заштитиме секое работно место, секој да има средства за да го преживее и преброди овој период. Да ја заштитиме ликвидноста на буџетот за…

 • Денеска сончево време со умерена облачност

  Денеска сончево време со умерена облачност

  Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, информира УХМР. Претпладне по одделни котлини ќе биде магливо, а попладне претежно во јужните делови ќе има…

 • Како изгледаат светските метрополи: Од речиси невозможно да се пробиете заради метежот, деновиве изгледаат како градови на духови(видео)

  Како изгледаат светските метрополи: Од речиси невозможно да се пробиете заради метежот, деновиве изгледаат како градови на духови(видео)

  Пандемијата со коронавирусот ги испразни светските метрополи, каде властите апелираа или законски го ограничија движењето на граѓаните, со цел да се намали опасноста од ширењето…

 • Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

  Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга…

 • Македонски Телеком: Да не дозволиме лажните вести да креираат дополнителна паника

  Македонски Телеком: Да не дозволиме лажните вести да креираат дополнителна паника

  “Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски Телеком ја активира тестната 5G мрежа и дека таа има негативно влијание врз здравјето на…

 • Јавното здравје зависи од сите нас, секој е одговорен

  Јавното здравје зависи од сите нас, секој е одговорен

  Справувањето со пандемијата на вирусот КОВИД-19 зависи од сите нас. Ова е борба на секој од нас, борба што може да ја добиеме само заеднички…

 • Huawei инвестира 200 милиони долари во создавање сопствен компјутерски екосистем

  Huawei инвестира 200 милиони долари во создавање сопствен компјутерски екосистем

  Huawei ќе инвестира 200 милиони американски долари како поддршка на независните развивачи на хардвер и софтвер за користење на компјутерски решенија на компанијата Huawei. Во…

 • Градинките не вршат упис на деца, родителите без потребната потврда мора да се вратат на работа !

  Градинките не вршат упис на деца, родителите без потребната потврда мора да се вратат на работа !

  Мајките кои го завршуваат своето породилно отсуство од работа се соочуваат со огромен проблем, не може да го запишат своето дете во државните градинки. Вакви…