Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Ова е природен лек за срцето

Време: 13:09

Датум: ноември 8, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Уште од средниот век, против срцеви и васкуларни заболувања се користи глог.

Ова растение се смета за едно од најздравите растенија во светот, а тоа е воедно и растение со најдолга традиција на лекување.

Кинезите некогаш од глог правеле ферментирани пијалоци. Подготовките на глог се едни од оние хербални лекови чие делување е клинички најобемно документирано. Глогот зајакнува и ја регулира работата на срцето. Покрај тоа, извонреден е регулатор на крвниот притисок. Многу студии потврдуваат дека пациентите со срцеви заболувања реагираат позитивно откако конзумирале глог, помалку се уморни и помалку доживуваат симптоми како што се недостаток на здив и „прескокнувања“ на отчукувања на срце.

Глог е едно од растенијата со најсилен смирувачки ефект. Помага при замор, недостаток на енергија, лош сон, отежнато дишење, вртоглавица, чукање на срцето, вознемиреност, нервоза и бучава во ушите. Важен е и во менопауза.

Може да се користи како помош при слабеење, бидејќи поттикнува елиминација на вишок вода од телото.

Исто така, штити од слободни радикали и спречува болести на крвните садови како што е артериосклероза. Бројни студии за глог утврдиле дека е безбедно и добро подносливо растение. Меѓутоа, глогот не се препорачува на бремени жени и доилки.

Иако глогот е безбеден за употреба, не се препорачува да се користи со некои лекови за срце. Најдобро е да се консултирате со лекар пред сами да се впуштите во лечењето со помош на глог.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Ова е природен лек за срцето

 1. Пингбек: Ова е природен лек за срцето - ММС

 • Кои пробиотици можат најдобро да ви помогнат во текот на зимата?

  Кои пробиотици можат најдобро да ви помогнат во текот на зимата?

  Благодарение на микроорганизмите кои ги содржат, пробиотиците се многу важни за чување на здравјето. Го зајакнуваат имунитетот, позитивно делуваат на варењето, а важни се и…

 • Овошјето и зеленчукот го чуваат психичкото здравје

  Овошјето и зеленчукот го чуваат психичкото здравје

  Британски истражувачи во најновата анализа, забележаа постојана корелација помеѓу високата и ниската психолошка благосостојба на поединци според количината на консумирано овошје и зеленчук. Во студијата…

 • Чудесен чај од рузмарин: Неговите лековити својства се надалеку познати, еве за што сè се користи

  Чудесен чај од рузмарин: Неговите лековити својства се надалеку познати, еве за што сè се користи

  Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа, неговите лековити својства се неприкосновени. Дали знаевте дека оваа билка се користи за подобра меморија,…

 • Природен лек против стрес: Оваа здрава намирница има корисен ефект врз нервниот систем

  Природен лек против стрес: Оваа здрава намирница има корисен ефект врз нервниот систем

  Ако мислевте дека една ракија или пиво го намалува стресот, сте се измамиле. Чаша млеко е одличен лек против стрес и го смирува нервниот систем,…

 • На жените им е потребно многу повеќе сон отколку на мажите

  На жените им е потребно многу повеќе сон отколку на мажите

  На жените им е потребен сон повеќе од мажите, открија американски научници. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално…

 • Зошто е исклучително важен витаминот Д?

  Зошто е исклучително важен витаминот Д?

  Исхраната во која не се застапени намирници богати со витамин Д може да доведе до оштетување на мозокот, покажуваат резултатите од студијата направена на Универзитетот…

 • Ова омилено благо го намалува ризикот од мозочен удар!

  Ова омилено благо го намалува ризикот од мозочен удар!

  Ако избереме чоколадо со висок процент на какао и ако ова благо редовно го јадеме и во умерени количини, би можело да ни помогне да…

 • Карфиолот го забрзува метаболизмот

  Карфиолот го забрзува метаболизмот

  Ако се обидувате да се ослободите од вишокот килограми, време е да го наполните вашиот фрижидерот со карфиол. Овој нискокалоричен зеленчук не е богат со…

 • Истакнете ја Вашата внатрешна убавина и справете се со целулитот

  Истакнете ја Вашата внатрешна убавина и справете се со целулитот

  Надворешниот изглед го рефлектира вашето здравје и виталност. Со процесот на стареење, настануваат промени на кожата. Поради тоа, голем дел од женската  популација инвестира во…

 • Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

  Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

  Лековитоста на киселата зелка ја надминува лековитоста на многу познати билки. Сто грама кисела зелка содржи дури 20 мг витамин Ц. Потоа витамин А, фолна…