Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Големите дози на витамин Ц можат да бидат многу опасни за телото

Време: 15:15

Датум: ноември 7, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Витаминот Ц е еден од најважните витамини кој е неопходен во заштитата од многу болести, но има и свои токсични дејства, ако претерано се внесува во организмот.

Покрај зајакнувањето на имунитетот, овој витамин ја подобрува апсорпцијата на железо и калциум, помага при алергии, го олеснува намалувањето на килограми и е важен за добар вид.

Луѓето чија исхрана е богата со витамин Ц се три пати повеќе заштитени од настанување на артритис во однос на луѓето кои не консумираат доволно од овој витамин.

Од друга страна, земањето на овој витамин во големи дози доведува до разни здравствени проблеми. Токсичноста на витамин Ц е ретка, но сепак е можна, иако се раствора во вода и лесно се исфрла од организмот.

Дневна доза до 500 мг претставуваат занемарлив ризик по здравјето, меѓутоа, дозите над 2 грама на ден може да доведат до гастроинтестинални нарушувања.

Најчестите симптоми кои се јавуваат со прекумерна употреба на витамин Ц се поврзани со мокрење, кога доаѓа до појава на пецкање. Чести симптоми се и дијареа, гасови, гадење, болки во стомакот, несоница, главоболка и осип.

Внесувањето аскорбинска киселина (витамин Ц) во големи дози во комбинација со аспирин во повеќето случаи предизвикува ерозивен гастритис. Кога се зема во големи дози, аскорбинска киселина се акумулира во организмот и се таложи како оксалатни камења во бубрезите, што кај луѓе кои се склони кон проблеми со бубрезите може да ја влоши состојбата.

Посебно внимание би требало да се посвети на витаминот Ц, кој се користи како додаток во исхраната, бидејќи внесувањето на овој витамин преку храната тешко може да се претера.

Најчесто се случува овие големи дози всушност да не се навистина од голема корист, но исто така можат да бидат штетни за вашето здравје.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Големите дози на витамин Ц можат да бидат многу опасни за телото

 1. Пингбек: Големите дози на витамин Ц можат да бидат многу опасни за телото - ММС

 • Кои пробиотици можат најдобро да ви помогнат во текот на зимата?

  Кои пробиотици можат најдобро да ви помогнат во текот на зимата?

  Благодарение на микроорганизмите кои ги содржат, пробиотиците се многу важни за чување на здравјето. Го зајакнуваат имунитетот, позитивно делуваат на варењето, а важни се и…

 • Овошјето и зеленчукот го чуваат психичкото здравје

  Овошјето и зеленчукот го чуваат психичкото здравје

  Британски истражувачи во најновата анализа, забележаа постојана корелација помеѓу високата и ниската психолошка благосостојба на поединци според количината на консумирано овошје и зеленчук. Во студијата…

 • Чудесен чај од рузмарин: Неговите лековити својства се надалеку познати, еве за што сè се користи

  Чудесен чај од рузмарин: Неговите лековити својства се надалеку познати, еве за што сè се користи

  Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа, неговите лековити својства се неприкосновени. Дали знаевте дека оваа билка се користи за подобра меморија,…

 • Природен лек против стрес: Оваа здрава намирница има корисен ефект врз нервниот систем

  Природен лек против стрес: Оваа здрава намирница има корисен ефект врз нервниот систем

  Ако мислевте дека една ракија или пиво го намалува стресот, сте се измамиле. Чаша млеко е одличен лек против стрес и го смирува нервниот систем,…

 • На жените им е потребно многу повеќе сон отколку на мажите

  На жените им е потребно многу повеќе сон отколку на мажите

  На жените им е потребен сон повеќе од мажите, открија американски научници. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално…

 • Зошто е исклучително важен витаминот Д?

  Зошто е исклучително важен витаминот Д?

  Исхраната во која не се застапени намирници богати со витамин Д може да доведе до оштетување на мозокот, покажуваат резултатите од студијата направена на Универзитетот…

 • Ова омилено благо го намалува ризикот од мозочен удар!

  Ова омилено благо го намалува ризикот од мозочен удар!

  Ако избереме чоколадо со висок процент на какао и ако ова благо редовно го јадеме и во умерени количини, би можело да ни помогне да…

 • Карфиолот го забрзува метаболизмот

  Карфиолот го забрзува метаболизмот

  Ако се обидувате да се ослободите од вишокот килограми, време е да го наполните вашиот фрижидерот со карфиол. Овој нискокалоричен зеленчук не е богат со…

 • Истакнете ја Вашата внатрешна убавина и справете се со целулитот

  Истакнете ја Вашата внатрешна убавина и справете се со целулитот

  Надворешниот изглед го рефлектира вашето здравје и виталност. Со процесот на стареење, настануваат промени на кожата. Поради тоа, голем дел од женската  популација инвестира во…

 • Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

  Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

  Лековитоста на киселата зелка ја надминува лековитоста на многу познати билки. Сто грама кисела зелка содржи дури 20 мг витамин Ц. Потоа витамин А, фолна…