Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Спремно дочекајте ги ладните денови: Природен антибиотик кој го штити организмот од настинки и вируси

Време: 10:36

Датум: септември 26, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Грејпфрут е овошје кое се препорачува за оние кои го изгубиле апетитот.

Ако дваесет минути пред оброк јадете грејпфрут, тоа ќе ви овозможи добар апетит и уште подобро варење. Сокот и самиот плод имаат корисен ефект врз гастроинтестиналниот тракт и помагаат кај болести поврзани со варењето.

Покрај сокот и месото од грејпфрут, кората е исто така исклучително корисна и е одличен лек против металоиди и болки во стомакот.

Изрендајте ја кората, па добро исушете ја и земајте по една лажичка на ден, полека џвакајте ја.

Корисните својства на грејпфрутот помагаат кај кардиоваскуларни болести, а се препорачува да се јаде еден грејпфрут дневно.

Супстанциите содржани во пулпата и сокот од ова овошје го намалуваат холестеролот во крвта. За да спречите срцеви заболувања, се препорачува да го јадете ова овошје за доручек и тоа неколку дена неделно.

Народен лек со грејпфрут

Тинктура: Семките од грејпфрут и кората се разликуваат од другите агруми бидејќи содржат посебна горчина. Оваа горчина, заедно со есенцијалните масла е најдобар природен антибиотик. Нè спасуваат од стотици паразити и патогени микрофлори, а што е најважно од габични болести во цревата.

Тинктурата се прави со семките и кората, додека кората ситно се сече. Ставете сè во тегла и полијте ракија преку неа. Оставете 10 дена да отстои на собна температура подалеку од сонце.

Оваа тинктура се консумира два пати дневно пред оброк. Вкусот е исклучително пријатен.

Овој лек може да го користат и деца (во разредена форма, со вода), а особено ако имаат кандидијаза, стоматитис.

Лековито масло: Кората и семките од грејпфрут се оставаат во тегла па се преливаат со маслиново масло. Се чува на темно и ладно место околу еден месец. Со тоа масло се лечат габични инфекции на ноктите и нозете.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Спремно дочекајте ги ладните денови: Природен антибиотик кој го штити организмот од настинки и вируси

 1. Пингбек: Природен антибиотик кој го штити организмот од настинки и вируси - ММС

 • Четири напитоци за здраво срце

  Четири напитоци за здраво срце

  Болестите на срцето се речиси генетски наследени, но исто така се во голема мерка превентабилни и може да се влијае да не дојде до нив. Антиоксидативната…

 • СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  Малку е веројатно дека коронавирусот во скоро време ќе биде искоренет, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. „Во моментов, вирусот е малку…

 • СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  Светската здравствена организација денес соопшти дека пренесувањето на коронавирус преку воздух може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросоли. Агенцијата…

 • Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Постојат многу предности од консумирањето на лук, и покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни…

 • Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони…

 • Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук. Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите…

 • Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Новата научна студија на италијанскиот национален здравствен институт ISS покажува дека комарците не се во состојба да го пренесат коронавирусот на луѓето, објави институтот во…

 • Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Секој знае дека за витко и здраво тело не е важно не само да вежбате, туку и да пазите на здрава и урамнотежена исхрана. Некои…

 • Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Можеби конечно оваа метода ќе ви помогне да се ослободите од килограмите. Прочитајте за што станува збор… Најновото истражување покажува дека колку храната е подалеку…

 • Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Според најновите податоци, од коронавирус се заразени над 9,6 милиони луѓе, а починале повеќе од 487.000 луѓе. Не е сигурно дека научниците ќе успеат да…