Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

Време: 12:23

Датум: септември 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација.

Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при заокружување кога зборуваме за трилиони долари, но секоја микроекономска одлука или сет на преференции може да се собере во збир.

И како што се менуваат преференците на потрошувачите, технологијата, трговските односи, каматните стапки и вреднувањето на валутата – така се менува и конечниот состав на светската економија од 86 илјади милијарди американски долари.

БДП на земји по големина

Денешната визуелизација ни доаѓа од HowMuch.net и го прикажува најновиот состав на глобалниот економски пејзаж.

Треба да се напомене дека дијаграмот користи номинален БДП за мерење на економското производство, што е различно од користењето на БДП прилагодено за паритет на куповната моќ (ППП). Податоците во дијаграмот и табелата подолу доаѓаат од последното ажурирање на Светската банка, објавено во јули 2019 година.

Топ 15 економии според БДП

Горенаведените 15 економии претставуваат неверојатни 75% од глобалниот БДП, кој стигна до 85,8 трилиони долари во 2018 година, според Светската банка.

Најинтересно е дека јазот меѓу Кина и Соединетите Држави е тесен – а во номинална смисла, кинеската економија сега е со големина од 66,4%.

Поглед од повисоко ниво

Светската банка исто така обезбедува регионален преглед на глобалниот БДП, што помага да се обезбедат дополнителни перспективи:

Организацијата ги рангира и според нивото на приход:

Земјите со ниски приходи – кои имаат комбинирано население од околу 705 милиони луѓе – додаваат само 0,7% од глобалниот БДП.

Поглед кон иднината

За повеќе во врска со светската економија и предвидувањата за БДП на земјите, предлагаме да ја погледнете анимацијата на најголемите економии во 2030 година:

Вреди да се спомене дека анимацијата користи пресметки на БДП (ППП) наместо номиналните погоре.

 

 

 

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

  Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

  Акциите на Wall Street паднаа поради загубите на технолошките компании, но пазарот се уште е на добар пат да прокнижи втора недела на добивки поради…

 • Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

  Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

  Во рамки на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ), делегацијата предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска…

 • Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

  Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

  Британскиот министер задолжен за излегување на Велика Британија од Европската унија, Стивен Баркли изјави денеска дека не се согласува со оценката на гувернерот на Банката…

 • Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

  Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

  Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе трае 20 часа. Авионот би…

 • Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

  Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

  Светската банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти во Северна Македонија, со кои ќе се подобри локалната инфраструктурата,…

 • Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец

  Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец. Утринската температура…

 • ЕУ го возвраќа ударот на Америка: “Не ни оставате друга опција”

  ЕУ го возвраќа ударот на Америка: “Не ни оставате друга опција”

  Европската комисија објави денеска дека планира да воведе реципрочни мерки како одговор на тарифите на САД кои се воведени поради субвенционирање на Airbus. „Жалиме за одлуката…

 • Словенците го зголемуваат лимитот за плаќање со бесконтактни картички од 15 на 25 евра

  Словенците го зголемуваат лимитот за плаќање со бесконтактни картички од 15 на 25 евра

  Во Словенија од денес лимитот за еднократни плаќања со бесконтактните картички Maestro, Mastercard i Visa се зголемува од 15 на 25 евра. POS терминалот на продажно место…

 • Ангеловска-МекДауел: ЕИБ ќе финансира околу 80 милиони евра за изградба на Пречистителна станица Скопје

  Ангеловска-МекДауел: ЕИБ ќе финансира околу 80 милиони евра за изградба на Пречистителна станица Скопје

  Со околу 80 милиони евра Европската инвестициска банка (ЕИБ) ќе влезе во финансирањето на Пречистителна станица за отпадни води Скопје. Од овие средства околку 10…

 • Италијаните даваат „супер бонус“ за плаќање со картички

  Италијаните даваат „супер бонус“ за плаќање со картички

  Премиерот на Италија, Џузепе Конте вети „супер бонус“ на секој кој ќе се префрли од готовина на плаќање со картички. Тоа е дел од напорите…