Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,031.83 -0.69%    AUMK 2,000.00 0%    GRNT 1,000.00 1.61%    KMB 5,890.90 -0.08%    MPT 73,820.13 2.52%    MTUR 5,350.00 0%    OILK 6,000.00 0%    PKB 12,441.00 3.08%    POPK 21.00 -12.5%    RMDEN16 98.50 0%    STB 1,139.76 -0.32%    TNB 16,521.30 -0.47%    TTK 1,460.00 0%    VITA 11,200.00 -0.12%    

Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

Време: 12:16

Датум: јули 31, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Врвен изведувачки артизам на солисти, префинети вокалитети, креативен сензибилитет донесе синоќешниот концерт на „Охридско лето“ на светски познатата оперска певица Инва Мула, сопранот Дешира Ахмети и тенорот Ѓорѓи Цуцковски кои настапија во пијано придружба на големиот пијанист и композитор, Генц Тукичи.

Раскошниот глас на албанскиот сопран Инва Мула уште еднаш во Охрид ги потврди високите естетки позиции што ги има певицата во светот на класичната музика и ја воодушеви публиката од различни генерации. Мула со порака од Охрид, да се приближи класичната музика до младите, но истовремено да се сочуваат нејзините вредности.

„Ние уметниците мора да се приспособуваме и на младата публика, да најдеме начин како да им ја приближиме бидејќи светот на класичната музика е доста затворен. Она што се слушало пред двесте или 300 години морало да биде изведено до перфекција, до совршенство. Се разбира дека не сум поборник да се земе некое класично дело и да се изведе на комерцијален начин бидејќи сметам дека на тој начин се губи вредноста на класичната музика. Сепак, мора да најдеме начин, класичната музка да се приближи до младата публика. Таа нема трпение да ја следи класиката како што сме ја следеле ние и затоа, мора да внимаваме како им ја приближуваме. Прв којшто ги отворил вратите класичната музика да се приближи до широката публика е Павароти. Ние сега треба да ги држиме тие врати отворени, а истовремено да ги сочуваме вредностите на класичната музика“, вели сопранот Инва Мула.

Македонската оперска певица Дешира Ахмети и нејзиниот колега, тенорот Ѓорѓи Цуцковски кои со својата префинетост и совршено пеење брилјираа на концертниот подиум, најавија дека соработката со Мула ќе продолжи како и досега.

Програмата што беше синоќа на репертоарот на „Охридско лето“, ариите од оперите, оперската дива Инва Мула ја избра специјално за учеството на фестивалот.

Синоќешниот концерт го следеше и бројна публика од поширокиот регион,а дел од нив дојдоа во Охрид специјално само за да проследат несекојдневното уметничко доживување во црквата „Света Софија“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови гласини за љубовниот живот на Анџелина Џоли, таа наводно е во нова врска

  Нови гласини за љубовниот живот на Анџелина Џоли, таа наводно е во нова врска

  Врската на Бред Пит и Анџелина Џоли е среќна и потоа тажна приказна за таблоиди која никако да заврши. Три години откако поднесоа барање за…

 • Почнува меѓународниот танц натпревар „Dance OFF“

  Почнува меѓународниот танц натпревар „Dance OFF“

  Скопје е подготвено за еден од најзабавните и најинтересни настани во светот на танцот кој ќе се одржи оваа година. Студијата „Eat the beat“ и…

 • “Господ постои, името и’ е Петрунија” ја освои наградата “Одисеј – за човекови права на советот на Европа”

  “Господ постои, името и’ е Петрунија” ја освои наградата “Одисеј – за човекови права на советот на Европа”

  Филмот “Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја доби престижната Одисеј – наградата за Човекови права на Советот на Европа ,…

 • Азиска премиера на „Врба“ на фестивал во Тајпеј

  Азиска премиера на „Врба“ на фестивал во Тајпеј

  Филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски продолжува да го освојува и азискиот дел од светот. Азиската премиера ќе биде на 13 ноември во Тајпеј,…

 • Отворено првото бесплатно училиште за музика, уметности и вештини за деца во социјален ризик

  Отворено првото бесплатно училиште за музика, уметности и вештини за деца во социјален ризик

  Здружението  ,,Проект Среќа“,   месецот на детето- ноември, го започна со долгоочекуваниот проект- Прво бесплатно училиште за музика, уметности и вештини ,,Гитари Дирки и Свирки“ Целта…

 • European Film Challenge ќе се претстави на Cinedays 2019

  European Film Challenge ќе се претстави на Cinedays 2019

  Во тек е првиот европски филмски предизвик или European Film Challenge што ќе биде претставен во рамки на придружната програма на филмскиот фестивал – Cinedays…

 • „Тајните архиви на Скопје“ на 13 ноември во КИЦ

  „Тајните архиви на Скопје“ на 13 ноември во КИЦ

  Kраткиот филм за Скопје, насловен „Тајните архиви на Скопје”, премиерно ќе се прикаже на 13 ноември во 18 часот во Кинотеката на Северна Македонија. Носител…

 • Женската верзија на „Врба“ во „Синеплекс“, а машката во „Милениум“

  Женската верзија на „Врба“ во „Синеплекс“, а машката во „Милениум“

  По светската премиера на Филмскиот фестивал во Рим, филмот „Врба“ и Милчо Манчевски се враќаат дома. За денеска е закажана премиера на филмот во Македонска…

 • Почнува третиот Истражувачки филмски фестивал – Скопје

  Почнува третиот Истражувачки филмски фестивал – Скопје

  Филмови, дебати, работилници посветени на медиумите и новинарството во дигиталната ера ќе понуди третиот Истражувачки филмски фестивал – Скопје (ИФФС), кој ќе почне вечер во…

 • „Ред сафари“ – нов сингл на Кирил Џајковски, дел од саундтракот за филмот „Врба“(видео)

  „Ред сафари“ – нов сингл на Кирил Џајковски, дел од саундтракот за филмот „Врба“(видео)

  Синглот „Ред сафари“ на Кирил Џајковски е дел од саундтракот за филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски. Синглот и видеоспотот излегуваат истовремено со успешната светска…