Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Зрнестата храна е повторно ин!

Време: 09:52

Датум: јули 22, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Се сеќавате кога баба ви велеше дека треба почесто да јадете зрнеста храна? И кога намрштено одбивавте да ја јадете леќата која мајка ви ви ја зготвила? Тие времиња одамна завршија. Всушност, завршија во оној момент кога вагата покажа плус 5 килограми токму пред да тргнете да одмор, а крвната слика со прекор гледаше кон вас небаре е Белиот Зајак од Алиса во земјата на чудата велејќи ви дека мора веднаш нешто да направите со железото во крвта. Повеќе нема изговори дека понудата во маркетите ве саботира, бидејќи брендот Сончева Долина донесе на рафтовите вкусни и здрави производи.

Зад секој производ што го гледаме над рафтовите се крие приказна, онаа почетна идеја и крајна цел поради која е создаден. Сончева долина како македонски бренд може да се пофали со плејада производи кои ги следат тековните препораки за здрава храна, истите целосно прилагодени на брзиот животен стил. И тука повторно се враќаме на зрнестата храна – знаете ли дека нутриционистите ги нарекуваат зрнеста магија на модерниот живот? Тоа се должи на фактот што изобилуваат со протеини, хранливи влакна,витамини и минерали, а имаат малку калории и масти. Океј, формулата е откиена, тука се криела тајната за совршено тело. А ако ви кажеме дека личностите што јадат порција мешунки во еден оброк, веќе во наредниот внесуваат 12% помалку калории?

Да, да, веќе го имаме вашето внимание. Земете го на пример гравот на Сончева долина богат со есенцијални амино киселини, калиум, калциум, фосфор, железо, магнезиум, цинк и натриум. И да, во 100 грама има само 78 калории. Засукајте ги ракавите и фрлете се на омиленото тавче гравче. Секако тука е и леќата – црвена и зелена, полна со протенини, без нималку масти. Да не должиме, наместо да се двоумите дали мастите, протеините и калориите ви се синхронизирани, размислете да внесете зрнеста храна во вашето мени.

Сончева долина ќе се погрижи за разновидноста на истите, како не би ви здодеале, а на вас останува да го извадите стариот тефтер со рецепти од баба, силно да ја дувнете прашината и да се фрлите на готвење! Еве и корисен линк од кој може да се испирирате http://www.soncevadolina.mk/cookbook/index.html#/0

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Овие пијалоци се вистинскиот пат до витка линија и здрав сон

  Овие пијалоци се вистинскиот пат до витка линија и здрав сон

  Лошото спиење е поврзано со дебелина, нарушени хормони, голем глад кога ќе се разбудите, проблеми со инсулин и шеќер во крвта. За да го подобрите…

 • Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето

  Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето

  Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фрлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Убаво ги мијат и подоцна ги користат…

 • 5 спортови кои трошат повеќе калории отколку трчањето

  5 спортови кои трошат повеќе калории отколку трчањето

  Ако не сте една од оние жени кои сакаат спорт и трчање, веројатно барате нов начин за кратко време да добиете добри резултати! Ако, на…

 • Американците не ја менуваат долната облека и до седум дена

  Американците не ја менуваат долната облека и до седум дена

  Истражување на околу 1.000 американци покажало дека 45% од испитаниците ја носат истата долна облека два дена по ред, а уште пошокантно е фактот дека…

 • Направете сами маслен серум за нега на ноктите

  Направете сами маслен серум за нега на ноктите

  Ако ноктите ви се слаби или страдате од болка во кутикулите, комбинацијата на хранливи растителни масла ќе биде одличен додаток за нега на вашите нокти.…

 • Не си играјте со здравјето! Ако наидете на ваков компир, никако немојте да го јадете

  Не си играјте со здравјето! Ако наидете на ваков компир, никако немојте да го јадете

  Сигурно честопати сте се сретнале со вакви компири. Можеби сте и подготвувале таков, а не сте знаеле дека тоа баш и не е добра идеја!…

 • Зошто светот ”полуде” за сок од целер?

  Зошто светот ”полуде” за сок од целер?

  Сокот од целер е несомнено еден од најголемите трендови кога исхранатa e во прашање… Многумина велат дека чистиот сок е како ”течна магија” и дека има…

 • Едноставен чизкејк со малини

  Едноставен чизкејк со малини

  Комбинацијата на сирење и овошје долго време спаѓа во нашите омилени слатки, па за вас денес ви подготвивме рецепт за чизкејк со малина.  Сè што…

 • Водич за безбедно капење: Не влегувајте во вода загреани и после јадење, еве и зошто!

  Водич за безбедно капење: Не влегувајте во вода загреани и после јадење, еве и зошто!

  Морате да знаете дека при влегување во вода треба да бидете многу внимателни, затоа што некои ситуации можат да завршат со смрт. Не влегувајте во…

 • Тајната е во исхраната: Спречете појава на седи влакна со помош на здрави намирници

  Тајната е во исхраната: Спречете појава на седи влакна со помош на здрави намирници

  Ако не сте поддржувач на пластични операции и немате време за досадни третмани, тогаш против стареењето борете се со исхрана. Одредени намирници може да помогнат…