Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,057.05 0.09%    GRNT 868.34 2.16%    KMB 5,369.00 0.69%    MPT 61,504.82 -0.59%    OHB 6,052.00 -0.59%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.23 -6.12%    STIL 98.00 -2%    UNI 2,100.40 0.02%    

Како на најлесен начин да го исклучите шеќерот од исхраната

Време: 10:44

Датум: јуни 19, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Секоја сериозна промена во исхраната треба да се одвива под надзор на специјалист и само откако ќе се положат потребните тестови. Ако веќе ја имате поминато оваа фаза и планирате сериозно да го напуштите шеќерот или да ја намалите количината во исхраната, имаме неколку совети.

Направете го тоа полека. Постепено одвикнувајте се од лошите навики, за мозокот (кој исто така е мускул и згора на тоа, прилично мрзлив) да има доволно време да се навикне на новиот начин на живот. Одвојте го процесот во мали фази – и задачата повеќе нема да изгледа невозможна.

Додадете цимет во храната: посипете во каша, испечете јаболка со него. Истражувањата покажуваат дека околу 6 грама од зачинот, го намалува нивото на шеќерот во крвта по оброкот. И уште еден трик: кога навистина сакате слатко, само помирисајте ванила.

Јадете пред да почувствувате глад. За жал, можеби нема да имате добар апетит, но ќе забележите дека јадете помали порции и дека сте сити.

Вежбајте почесто. Зависноста од шеќери има психолошки корени. Обидете се да ја надмудрите: познато е дека физичката активност придонесува за производство на ендорфини, кои успешно ја заменуваат радоста на чоколадото.

Спиете повеќе. Недостатокот на сон не само што негативно влијае на способноста за донесување одлуки, туку и директно влијае на желбата за слатки.

Променете го вашиот став кон шеќерот. Наместо постојано да го расипувате расположението и да кажувате: “Сакам да јадам слатки, но морам да ослабам” – кажете: “Го сакам своето тело и знам други начини за да го задоволам, освен чоколадо/ колачи/ слатки.”

Договорете се со себе. Немојте да се лутите на себе и да се презирате. Потрудете се да ја почитувате одлуката и секое утро или во моментот кога ќе почувствувате потреба за слатки, наместо колачиња додадете мед во овесна каша.

Се надеваме дека овие совети ќе ви помогнат да ослабете, а потоа и да го исклучите шеќерот од вашата исхрана.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…

 • Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Секогаш кога се прави разговор за ефективно губење на тежината, првото нешто што слушаме е: “Исфрлите ги јаглехидратите!”. Дали јаглехидратите навистина претставуваат најголем извор на…

 • Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Овој омилен пијалок најдобро е да го испиете веднаш, но дали смеете (безгрижно) да го испиете и по долгото стоење? Нивото на ризик зависи од…