Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

Време: 08:10

Датум: мај 11, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Citroen подготвува нов седан кој ќе се најде на врвот на понудата на овој француски производител.

Како што дознава Auto Express, Citroen ќе ја продолжи повеќедецениската традиција во својот асортиман да има голема лимузина.

Иако долго беше препознатлив по луксузните седани, од моделот DS – познатата “ајкула”, преку CX и XM, па се до C5 и C6, Citroen во моментов нема возило од овој сегмент.

Првата жена на Citroen, Линда Џексон, најавила неодамна на шангајскиот авто-салон дека компанијата моментално е во идеална позиција повторно да ја лансира големата лимузина.

“За да бидеме вистински кредибилен светски авто-бренд, неопходно е да понудиме широк спектар на модели, од најмали автомобили, преку оние од средна класа и SUV возила, па до големи автомобили”, објаснува Линда Џексон.

Таа додала дека во план е голема лимузина, дека постои пазар за еден таков Citroen и дека компанијата ќе го лансира за неколку години.

За својот иден голем Citroen на располагање ја има EMP механичката платформа ба PSA групата која користи модели како што се Peugeot 508 или Opel Grandland X.

Оваа платформа поддржува возила како што се со мотор SUS, така и plug-in хибридни автомобили. PSA во моментов развива нова верзија EMP архитектура на која ќе се базираат целосно електрични модели.

Засега не е јасно дали Citroen планира неговата лимузина да има електричен или конвенционален погон, а непознат е и дизајнот на автомобилот. Сепак, како инспирација за обликување на ова возило би можело да послужи концептот Cxprience од 2016 година(прикажан на фотографиите).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Форд“ отпушта 7.000 вработени

  „Форд“ отпушта 7.000 вработени

  Американската автомобилска компанија „Форд“ соопшти дека ќе затвори 7.000 работни места во администрацијата или околу 10 отсто од својата глобална работна сила со фиксни месечни…

 • Opel Grandland X plug-in hybrid со погон на сите тркала

  Opel Grandland X plug-in hybrid со погон на сите тркала

  300 КС и AWD: Новата верзија на Grandland X Hybrid4 е на врвот во понудата на SUV семејството на Opel Четири режими на возење: Целосно…

 • Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

  Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

  Безбедноста на прво место: предупредување за слепа точка од страна, камера за гледање позади, помош од страничен ветер, предупредување за напуштање на лента н адвижење…

 • Овие се најсигурните автомобили во светот

  Овие се најсигурните автомобили во светот

  Маркетинг компанија J.D. Power ја објави традиционалната годишна анализа на сигурноста на возилата. Мерен е бројот на проблеми кои се појавиле на 100 возила, а…

 • PSA го купува Jaguar Land Rover?

  PSA го купува Jaguar Land Rover?

  Се појавиле документи кои укажува на намерата на француската PSA групација да го купи британскиот Jaguar Land Rover (JLR). Инсајдерите во JLR тврдат дека “работите…

 • Се создава нов автомобилски џин: Reno и официјално понудил спојување со Nissan

  Се создава нов автомобилски џин: Reno и официјално понудил спојување со Nissan

  Француската автомобилска компанија Reno доставила официјална понуда за спојување со долгогодишниот партнер, Nissan Motor. Reno предложил компанијата да се спои по системот холдинг, што на Reno и Nissan…

 • Тестирање, тестирање, тестирање: Се подготвува следната генерација на Opel Corsa

  Тестирање, тестирање, тестирање: Се подготвува следната генерација на Opel Corsa

  Цели на планот за развој: Продажбата започнува летово, првите испораки наесен Тест центар на поларниот круг, Шведска: Човекот и машината длабоко замрзнати на -30 C…

 • Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

  Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

  Mercedes-Benz започнал со производство на електричен SUV EQC во погон во Бремен и ја отворил можноста за нарачки за автомобилот. EQC 400 4MATIC има автономија…

 • Tesla планира да собере 2 милијарди долари дополнителен капитал

  Tesla планира да собере 2 милијарди долари дополнителен капитал

  Tesla Inc. планира да собере околу 2 милијарди долари преку понуда на акции и хартии, бидејќи Елон Муск ја преценил способноста на лимузината Model 3…

 • Скандалот го чинеше Volkswagen над 30 милијарди евра

  Скандалот го чинеше Volkswagen над 30 милијарди евра

  Трошоци кои ги претрпе “Volkswagen” за аферата во врска со емисијата на штетни гасови надмина 30 милијарди евра, откако групацијата издвоила една милијарда евра за…