Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,130.00 0.26%    KMB 5,900.05 -0.77%    MTUR 5,350.00 0%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN18 98.70 -0.03%    SBT 2,490.00 0.4%    STB 1,140.87 -0.58%    STBP 789.00 -2.95%    STIL 92.00 -5.15%    TETE 2,301.00 -0.14%    TNB 16,600.04 0%    UNI 2,346.84 2.21%    

Иновативниот Hautlence HL Sphere часовник

Време: 22:13

Датум: мај 9, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Брендовите за часовници даваат се од себе за да влезат во чекор со технологијата, па секогаш бараат нови и иновативни начини за да импресионираат и да го презентираат точното време…

 

Некои модели се чудни и не премногу практични, но новиот Hautlence HL Sphere модел успеа да ги направи и двете работи одеднаш. Делува премногу комплексно за да биде практичен, но читањето на времето со него станува полесно.

Овој неверојатен часовник користи ротирачки кугли за да го претстави времето, поточно часовите, што до сега во индустрија на часовници не постоело. И додека во почетокот делува премногу сложено, кога малку подобро ќе погледнете, тој е всушност многу едноставен за употреба.

На овој часовник можете да видите две вкрстени вретена под агол од 21 степени, кои се водени од четири конусни брзини. Над нив се наоѓа прекрасна сфера, која се состои од два PVD титаниумски делови. На десната страна од сината мермерна сфера на овој модел се наоѓа индикатор за минути, односно ретрограден екран кој ја надгледува целокупната комплексност на часовникот. Прозирниот дисплеј ви дава можност да погледнете во работата на механизмот и сите негови комплицирани делови.

Зборувајќи за механизмот, овој модел содржи HTL 501-1 рачен навивен модел, кој се произведува во рамките на нивната работилница. На часовникот постои и индикатор за резервна енергија, паметно скриен во скелетонизацијата на часовникот. Куќиштето на овој модел е 39 x 46 x 12 мм, но и покрај обликот и големината совршено е носив.

Произведен во ограничено издание од само дваесет и осум парчиња, моделот Hautlence HL Sphere ќе биде редок призор, а неговиот изглед сигурно ќе го импресионира секој што ќе се сретне со него.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Благодарение на ретката атмосферска појава, илјадници ледени топки ја покрија плажата во Финска. Аматерскиот фотограф Ристо Матила наиде на овие „ледени јајца“ на островот Хајлуото…

 • Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Невообичаено топлиот октомври со морска температура од 23 степени, како и пониските цени на хотелите и приватниот смештај во Будва, ги натера туристите од целиот…

 • Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Six Senses Bhutan веќе отвори три ложи оваа година, во Паро, Тимбу и Пунака, а сега додава четврта… Нивното најново издание, Six Senses Gangteys, се наоѓа…

 • Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Да постојат Оскари за животни, коњот Џинганг заслужено би добил награда. Иако неговата главна задача е да галопира додека некој седи на неговиот грб, тој…

 • Кино како шатор под отворено небо

  Кино како шатор под отворено небо

  Во Кипар наскоро се отвора кино во форма на футуристички шатор, кој љубителите на филмот ги повикува да уживаат во своите омилени кинематографски остварувања под…

 • Како спијат морските желки? (видео)

  Како спијат морските желки? (видео)

  Морските желки спијат, но нивниот сон се разликува од оној на човекот бидејќи тоа повеќе наликува на состојба на одмор и релаксација. Кога е време…

 • Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  По нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година, властите на тогашниот СССР, а подоцна Украина, строго забранија пристап до локациите изложени на радијација за неовластени…

 • Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Грбав кит долг најмалку пет метри е забележан во реката Темза источно од Лондон скоро една година откако китот белуга за прв пат е виден…

 • Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Највисокиот облакодер во светот се покажа во целата своја величенственост по повод 150-годишнината од раѓањето на Махатма Ганди со волшебно аудио-визуелно шоу во средата, пренесува…

 • Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Бразилски рибар, кој пронашол пингвин во критична состојба, прекриен со нафта и заробен во карпи, го искапил и го нахранил, очекувајќи дека кога ќе се…